Oniks Mermer Nedir? Mermer Ne Demek?

Yarı saydam bir taş olan oniks taşı mermer, granite göre çok daha zor çıkarılan ışık geçirgen bir taştır. mermer oluşumu hakkında şunu diyebiliriz; ısı basınç ve suyun tazyiki ile oluşmuş olan bu kireçtaşları içlerinde, su da bulunan tuz ve kristallerin ve silisyumun etkisiyle harika bir akik taşına dönüşmüştür. Oniks mermer özellikleri itibari ile çok tercih edilen bir üründür.  Oniks mermer yatakları,  mermer yataklarına göre daha derinlerde bulunur. Oniks mermer ocakları Türkiye de, Adıyaman ilinin Tut ilçesinde bulunmaktadır. Bilinen oniks mermer çeşitleri ve mermer renkleri şunlardır; şeffaf oniks mermer, oniks mermer sarı, bal oniks mermer,  yeşil oniks mermer,  oniks mermer beyaz, mermer pembe, kırmızı oniks mermer, siyah mermer, oniks mavi mermer olarak çıkarılmaktadır.

Oniks Mermer Uygulamalar Nerelerde Yapılır?

Oniks mermer firmaları, kendilerine oniks mermer blok olarak gelen ham oniks madeni işleyerek, oniks mermer fabrikası ve mermer atölyesi ile irtibatlı olarak en kısa zamanda, ihtiyaca göre ve talep doğrultusunda çok çeşitli ürünleri üretebilirler, bunlardan bazıları şunlardır. mermer komodin, mermer mutfak tezgâhı, ışıklı oniks mermer, oniks mermer sehpa, oniks mermer masa, mermer banyo, oniks mermer hediyelik eşya, mermer havan,  oniks mermer abajur, oniks mermer fayans, mermer bar,  oniks mermer komidin, mermer elma, mermer hamam, mermer ışıklı komidin, mermer isimlik, oniks mermer karo, oniks levha mermer, oniks mermer masası, oniks mermer mozaik, oniks mermer tespih,  mermer TV ünitesi, mermer vazo, mermer yatak odası,  oniks mermer tezgâh, mermer siyah elma saat, mermer lavabo, mermer cephe ve her türlü mermer aksesuar isteğiniz, talebiniz doğrultusunda karşılanır. Lüks oteller ve villalarda ayrıca asansör. Denizlik ve küpeştelerde de mermer kullanılmaktadır.

Oniks Mermer Özellikleri Nelerdir?

Oniks mermer plaka, Oniks mermer ocakları tarafından elde edildikten sonra, damar damar ve kalıplar halinde işlenmek üzere, oniks mermer firmaları tarafından mermer plaka fiyatları ve türleri belirlenerek sınıflandırılır. Işık geçirgenliği sebebiyle ayrıca saydam yüzeyi sayesinde mükemmel dekoratif ve büyüleyicidir. Bu özelliğinden başka akik ve silisyum yoğunluklu olmasından dolayı sağlık açısından da son derece faydalıdır. Özellikle solunum yolları ve dolaşım sistemine faydası olduğu bilinmektedir. Eski Roma ve Osmanlı da Cami ve tapınaklarda kullanılmıştır. Oniks mermer özellikleri arasında ayrıca, göze ve kullanılan alana doğrudan gelmesini engellemek amacıyla, mermer aydınlatma ve mermer led döşeme tekniği uygulanarak mermerin tüm cazibesi öne çıkarılarak mermer ışıklandırma yapılır. Burada aranması gereken en önemli özellik desenler arasındaki damarların ahengi ve uyumu olmalıdır. Asur dilinde yüzük anlamına gelen mermer taşı birçok efsanede hatta Hz. Süleyman mabediyle de özdeşleştirilir.  Mücevher sayılabilecek değerde olan bu mermerin tabii ki ışıklı oniks mermer fiyatları da diğer mermerlere göre farklıdır.

Oniks Mermer Fiyatları Ne Kadardır?

Oniks mermer m2 fiyatı hakiki oniks taşı için 80 dolar ile 350 dolar arasında değişmektedir. Fakat bu işlenmiş ham mermer blok fiyatları anlamındadır. İşlenmemiş olanların kalitesi damar rengi oniks mermer blok büyüklükleri, nakliye, indirme bindirme ve işlemesi oniks mermer firmaları tarafından yapılabileceğinden maliyetleri de o nispette değişkenlik göstermektedir. Oniks plaka mermerlerde ise 100 dolar ile 200 dolar arasında değişmektedir.

Oniks Mermer Teknik Ve Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Oniks mermer teknik ve fiziksel analizine geçer isek; kimyasal olarak SİO2, Fe 203, CAO bulunur. Doluluk oranının %95 ve üstü olması, birim hacim ağırlığını 2,73 gr./m3 ve gözen eklilik oranının da %0,40-0,50 aralığında olması gerekmektedir. Işık geçirgenliğinin yüksek olması da tercih sebebidir.

Onyx Mermer

Onyx mermer özellikleri incelendiği vakit oldukça avantajlı bir malzeme olduğu görülmektedir. Bu özelliklerden bir tanesi de dekoratif oluşudur. Bunun sebeplerinden bir tanesi de ışık geçirgenliğidir. Işık geçiren yapısıyla birlikte saydam bir yüzey oluşturur ve bu da oldukça hoş bir dekoratif görüntüye yol açar. Ayrıca akik ve silisyum yoğunluklu bir malzeme olduğu için de solunum yolları ve dolaşım sistemlerine oldukça iyi gelmektedir.Bu ve bunun gibi birçok avantajından dolayı onyx mermerler uzun yıllardır kullanılmaktadır. Osmanlı yapılarında ve Roma yapılarında örneklerini sık sık görmek mümkündür. Hatta bu mermerler Hz. Süleyman mabediyle de ünlüdür. Fakat bu kadar ünlü olması ve kaliteli olması sebebiyle onyxmermerlerin bazılarının fiyatı diğer malzemelere göre oldukça yüksektir.Onyx mermer ışıklı bir yapıya sahiptir. Aydınlatma ve led döşeme teknikleri uygulandığı vakit ışıklandırma yapılmış olur ve bu şekilde de kullanılan malzemenin ve oluşan yapının tüm cazibesi, güzelliği gözler önüne serilmiş olunur. Onyx mermer taşı yapısı gereği tüm bu özelliklere uygundur ve istediğiniz şekilde bu uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.Bu malzemenin tüm çeşitleri firmamızda mevcuttur. Bu malzemelerin çıktığı yerler Adıyaman’ın Tut ilçesidir. Burada bulunan onyx mermer ocaklarından bu malzeme üretilmektedir. Firmamızda bulunan onyx mermer çeşitleri ve onyx mermer renkleri arasında ; şeffaf  mermer,  mermer sarı, bal  mermer,  yeşil  mermer,   mermer beyaz, onyx mermer pembe, kırmızı  mermer, siyah onyx mermer,  mavi mermer bulunmaktadır. Bu çeşit ve renklerden size uygun olduğunu düşündüğünüz modeli kullanabilirsiniz. Tüm onyx çeşitlerinin daha uygun olduğu ve güzel gözüktüğü yerler mutlaka olacaktır.

Onyx mermer CEPHE genelde lüks otellerde, villalarda tercih edilmektedir. Bunun sebebi de bu malzemenin fiyatının diğer malzemelere oranla biraz pahalı olmasıdır. Eğer bu malzemeden cephe, onyx mermer kaplama gibi bir talebiniz varsa bize ulaşabilirsiniz. Tüm bu tarz işlemleri firma olarak uzun sürelerdir gerçekleştirmekteyiz. Bu malzeme daha değerli ve yapımı zor olduğu için de her firmada bulmak zordur. Bizim gibi bu tarz işlerde kendilerine güvenen firmalarda bu tür uygulamaları bulabilirsiniz.

Şeffaf onyx mermer çok nadir bulunan bir türdür. Bu sebeple hemen hemen hiçbir yerde bulmanız mümkün olmayacaktır. Bu malzemeyi genel olarak yabancı müşteriler talep etmektedir. Uzun zamandır biz şeffaf olan bu türü de satmaktayız ve stoklarımızda mevcut. Işığı tamamen geçiren yapısı sebebiyle onyx mermerin bu türü özellikle villalarını yenileyen birçok müşterimiz talep etmektedir.

Onyx mermer uygulama bakımından da birçok malzemeye göre geniş bir yelpazeye sahiptir. Bizde firma olarak tüm bu uygulamaları uzun süredir kusursuz bir şekilde yapmaktayız.

Bu uygulamaları incelemek gerekirse;

 • Onyx mermer komodin
 • Onyx mermer mutfak tezgâhı
 • Işıklı onyx mermer
 • Onyx mermer sehpa
 • Onyx mermer masa
 • Onyx mermer banyo
 • Onyx mermer hediyelik eşya
 • Onyx mermer havan
 • Onyx mermer abajur
 • Onyx mermer fayans
 • Onyx mermer bar
 • Onyx mermer komidin
 • Onyx mermer elma
 • Onyx mermer hamam
 • Onyx mermer ışıklı komidin
 • Onyx mermer isimlik
 • Onyx mermer karo
 • Onyx levha mermer
 • Onyx mermer masası
 • Onyx mermer mozaik
 • Onyx mermer tespih
 • Onyx mermer TV ünitesi
 • Onyx mermer vazo
 • Onyx mermer yatak odası
 • Onyx mermer tezgâh
 • Onyx mermer siyah elma saat
 • Onyx mermer lavabo
 • Onyx mermer cephe ve her türlü onyx mermer aksesuar

Birçok kişi zemin uygulamalarında da onyx mermer zemin tercihinde bulunmaktadır. Banyo, bahçe fark etmeksizin istediğiniz tüm zeminleri talep etmeniz durumunda onyx mermerle yapmaktayız. Birçok onyxmermer plaka çeşidimizle birlikte siz değerli müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Onyx ve Mermer Arasındaki Fark

Onyx mermer grubunda yer alsa dahi bazı farklar bulunmaktadır. Yarı değerli taş olarak bilinmesi bu farklardan bir tanesidir ve onyx mermerin kullanımı çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Eski Mısır, Yunan ve Romalılar bu malzemeyi sık sık kullanmaktaydı. Öyle ki İslam ülkesinde bulunan görkemli birçok caminin sütunları da bu malzemeden yapılmıştır.

Diğer mermerlerden ayıran en belirgin özelliği de kalsiyum karbonat çökelmesi sonucu oluşan kayaçlardan elde edilmesidir. Soğuk kaynak sularından elde edilen bu kayaçlar da diğer mermer gruplarından farklılıklar taşımasına sebep olmaktadır.

Bu çökelme işlemi diğer mermer gruplarına göre çok daha fazla yavaş olmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde daha fazla madeni tuz bulunmaktadır. Bu şekilde oluşmasından dolayı da daha saydam ve kristalize bir yapıdan oluşur. Bu da onyx mermerin daha dekoratif bir görüntü kazanmasına sebep verir. Sadece dekoratif bir görüntü ortaya çıkmaz aynı zamanda yarı değerli taş olarak da bilinir.

Yarı değerli taş olarak bilindiği için de doğal olarak fiyatları diğer mermerlere göre oldukça pahalıdır. Metrekare fiyatları genel olarak dolarlarla ifade edilir. Bu sebeple yalnızca yüksek kalitede otellerde ve villalarda bu malzeme görülmektedir. Biz de firma olarak bu mermer grubunu en üst düzeyde kullanmakta ve tüm uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Onyx Mermer Kullanılan Alanlar

Firmamızda onyx mermer kullanılan birçok alan vardır. Bu alanlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Onyx mermer komodin
 • Onyx mermer masa
 • Onyx mermer vazo
 • Onyx mermer yatak odası
 • Onyx mermer banko
 • Onyx mermer lavabo
 • Onyx mermer tezgah
 • Onyx mermer bar
 • Onyx mermer masası
 • Onyx mermer tezgâh
 • Onyx mermer mutfak tezgahı

Onyx Mermer Fiyatları

Onyx mermer fiyat olarak daha önce de demiş olduğumuz gibi diğer mermer grupları ve diğer malzemelere göre biraz pahalıdır. Bunun sebeplerini daha önce de anlattık. Fakat şunu diyebiliriz ki piyasada en uygun fiyatları yine bizim firmamızda bulacaksınız. Biz hem kaliteli malzemeleri temin ediyoruz aynı zamanda bu malzemeleri işleyip piyasadaki fiyatlara göre çok uygun bir şekilde satıyoruz.

Onyx mermer metrekare fiyatı 80-350 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatlar işlenmiş malzemeler için geçerlidir. Bir de işlenmemiş ve sizin talebinize göre işlenecek onyx mermerler firmamızda yer almaktadır. Bu mermerleri biz firma olarak kullanılacak alan, aksesuara göre seçmekte ve buna göre bazı işlemlerde bulunmaktayız.

İşlenmemiş onyx mermer fiyatlarını etkileyen faktörler arasında blok büyüklüğü, nakliye, kalitesi ve rengini saymak mümkündür. Tüm bu değişkenler göz önüne alındığı zaman da fiyatlar ortalama olarak 100-200 dolar arasında değişkenlik gösterecektir. Özellikle villalarda bu malzemeden yapılan uygulamalar ve aksesuarlar oldukça şık gözükmektedir.

Işıklı onyx mermer fiyatları da bu grup içerisinde en pahalısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu malzemeler çünkü diğer malzemelere göre piyasada daha az bulunmaktadır. Bunun fiyatı hakkında net bilgi söylemek mümkün değildir. Uygulama ve aksesuara göre fiyatta dalgalanmalar olabilir. Net bir bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi onyx mermer blok fiyatları, onyx mermer plaka fiyatları hakkında tüm bilgileri size en ince ayrıntısına kadar anlatmaktayız. Evet belki bu malzemenin fiyatları birçok malzemenin fiyatına göre oldukça yüksek olabilir. Fakat hem kalite olarak yarı değerli taş sınıfında olduğunu göz önünde bulundurmak lazım. Aynı zamanda dayanıklı ve kolay kolay yıpranmayan yapısı sayesinde de uzun yıllar boyunca kullanmak mümkün olacaktır. 

Onyx  Mermer Nerede Çıkıyor?

Onyx mermer birçok malzemeye göre çok daha az bulunur. Bunun sebebi diğer malzeme çeşitleri birçok farklı şehirde bulunurken bu malzemenin doğada daha az bulunmasıdır. Onyx mermer ocakları Türkiye’de Adıyaman’da bulunur. Tut ilçesinde çıkan bu malzeme diğer illerde de nadir görülse de ana merkezi burasıdır.

Onyx mermer yatakları da oldukça derindedir. Diğer mermer yataklarından ve diğer malzemelerden bu sebeple daha zor bir şekilde çıkmaktadır. İşte tüm bu sebepler bir araya geldiği vakit onyx malzemelerin fiyatları biraz daha pahalı olur ve öyle her yerde görmek mümkün olmaz.

Onyx mermer fabrikaları ve onyx mermer firmaları Adıyaman’ın Tut ilçesinden gelen bu yarı değerli taşları işleyerek birçok aksesuar da çıkarır. Tesbih bunlardan bir tanesidir. Tesbihten zemin kaplamaya göre oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Fiyat olarak pahalı gibi gözükse de bu malzemeden ne yapılırsa yapılsın dekor olarak ona yaklaşacak aksesuar, uygulama yok denecek kadar azdır. Zaten bu sebeple pahalı olsa da firmalar, fabrikalar hala bu malzemeyi işlemeye devam etmektedir çünkü talep tahmin edildiğinden de fazladır.

Onyx Mermer Nasıl Oluşur?

Jeolojik açıdan incelediğimiz vakit mermerler sedim Anter kayaçlar, metamorfik kayaçlar ve magmatik şekilde oluşmaktadır. Onyx mermerler de sedim Anter yani tortul kayaçlardan meydana gelmektedir. Tortul kayaçlardan onyx mermer haricinde çakıl taşı ve traverten malzemeler oluşmaktadır.

Öncelikle bu malzemeler çok daha zor şartlar altında çıkar çünkü diğer mermer ocaklarına göre daha derinlerde bulunmaktadır. Oluşumuna gelecek olursak da soğuk kaynak sularında oluşur. Bu kaynak sularından bolca kalsiyum karbonatı yer almaktadır. Bu karbonatın çökelmesi sonucunda oluşan onyx mermer diğer malzemelere oranla daha uzun sürede oluşmaktadır. Aynı zamanda içerisinde çok daha fazla madeni tuz bulunan onyx mermer kristalize bakımından da oldukça yoğundur.

Bu şekilde oluşan onyx mermerler ham şekilde alınıp firmalar tarafından işlenmektedir. Aynı zamanda doğada da birçok farklı çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitlerin farklı olması sebebiyle de kullanım alanı da oldukça geniştir. Takı, aksesuardan zemin kaplamaya, cepheye birden farklı kullanım alanı olduğunu söyleyebiliriz. Bunların her biri için farklı onyx mermer çeşidi kullanılmaktadır. Bu da fiyatlama gibi birçok konuda farklı modeller uygulanmasına yol açmaktadır.