Cephe Duvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir

Yaşam alanlarımızın daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamak için çeşitle yapı malzemelerinden yararlanırız. Estetik ve dekoratif olması nedeniyle kullanılan yeni nesil cephe duvar kaplamaları, binaya ısı yalıtım özelliği ile birlikte şık bir görünüm kazandırır. Cephe kaplama malzemesi olarak tercih edilecek ürünlerin kalitesi bu ürünlerin uzun yıllar kullanılmasını ve yapının dış etkenlere karşı korunaklı olmasını sağlar. Binalarda kullanılan cephe duvar kaplama malzemeleri ve bu malzemelerin birim fiyatları hakkında bilgi almak için granices.com sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Duvar Kaplama Nedir?

Yapıların iç ve dış cephelerinin şık bir görünüme kavuşmasını sağlamak dışında, yapıları ısıya, soğuğa, rüzgâra, ses ve gürültüye karşı izole etmek için yapılan, duvarların rengini, dokusunu değiştirerek evinize artı değer kazandıran uygulamalara duvar kaplama adı verilir. Günümüzde yapıların dış görünüşünü değiştirmek üzere kullanılan birçok farklı duvar kaplama çeşidi vardır. En çok kullanılan cephe kaplama ürünleri şunlardır: mermer, doğal taş, seramik, ahşap, Amerikan sding, alçıpan, kartonpiyer, boya. Özellikle doğal taşlar yapının daha doğal görünmesini sağladığı için doğallıktan hoşlananların tercih ettiği bir dekorasyon malzemesi olarak yaygın bir kullanıma sahiptir. Bazalt, mermer, andezit, limra, traverten ve granit yaygın olarak kullanılan dekoratif taş duvar kaplama ürünleridir ve dekoratif olmaları nedeniyle kullanım alanları çok geniştir.

Bazalt Cephe Duvar Kaplama

Bazalt taşı, volkanik bir taştır. Doğada siyah ve kesif halde kütleler şeklinde bulunur. İstenilen boyutta kesilebilmesi ve şekillendirilebilir olması nedeniyle duvar kaplama alanında sıkça kullanılan bir taş türüdür. Roma dönemlerinden beri yapılarda kullanılan bir taş olup günümüzde de iç ve dış duvar kaplama ürünü olarak kullanılır. Bazalt kaplama yapılırken doğal taşlara patlatma işlemi uygulanır. Bunun sonucunda fileli ve filesiz olmak üzere iki çeşit bazalt kaplama ürünü elde edilir.

Andezit Duvar Kaplama

Duvar kaplama ürünleri arasında andezit taşı da sıklıkla kullanılır. Volkanik bir taş olup magmanın yer kabuğu içinde ya da yüzeyinde katılaşması ile oluşur. Oldukça sağlam bir kaplama malzemesidir. Gri, gülkurusu, pembe gibi renkleri bulunan andezit taşı yoğun olarak Ankara’da üretilir.

Granit Cephe Kaplama

Granit taşı da sert ve dayanıklı bir yapı malzemesidir. Dış ve iç cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan granit sert bir taş olmasına rağmen kolayca işlenir. Bu nedenle yapı uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Isı, ışık, yağmur, kar gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olması nedeniyle dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Mermer Cephe Duvar Kaplama

Bir tür kayaç olan mermer orta sertlikte bir taştır. Binaların iç yüzeylerinde kullanılan mermer dış cephe duvar kaplama malzemesi olarak kullanılır. Mermerin yaygın olarak kullanıldığı yerler mutfak ve banyo gibi ıslak zemin olarak tanımlanan alanlardır. Yarı mat ve cilalı olmak üzere iki farklı türü vardır. Cilalı mermerler daha parlak görünmeleri nedeniyle dekorasyon uygulamalarında daha fazla kullanılır.

Limra ve Traverten Cephe Kaplama Ürünleri

Limra ve traverten taşları da cephe kaplama ürünü olarak kullanılan taşlardır. Limra deniz diplerinde organizma artıklarının birikmesi ile oluşan bir kayaç türüdür. Isı geçirgenliği çok azdır bu nedenle duvar kaplama ürünü olarak sıklıkla kullanılır. Dekorasyon amacıyla dış cephe uygulamaları dışında şömine kenarlarında da kulanılır. Yumuşak ve süngerimsi bir yapıya sahip olan limra kolay işlenen bir taş olup yapılara estetik görünüm kazandırır.

Traverten, sarı ve beyaz tonlarda çıkarılan sert bir taş türüdür. Cilayı tutma oranı yüksek olduğu için duvar kaplama malzemesi olarak çok sık kullanılır. Fileli, levha ve patlatma şeklinde uygulanabilir. Cephe duvar kaplama taşları hakkında detaylı bilgi almak ve uygulama örneklerini yakından incelemek için granices.com sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

DUYURU

MERMER VE GRANİT SEKTÖRÜNDE BİR ÇOK ANAHTAR KELİMEDE 1. SAYFA VE 1. SIRALARDA YER ALMAKTAYIZ.

BU SEKTÖRDE MARKA OLMUŞ  PATENTLİ GRANİCES MARKAMIZI VE WEB SAYFAMIZI İŞ DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİ İLE SATILIKTIR.

İLETİŞİM İÇİN granit@granices.com