Granit İşçilik

 

Granit İşçiliği
Granit İşçiliği

Granit işçilik, inşaat tasarımlarında ince işler bölümüne giren ve kesinlikle tecrübeli kişiler veya ustalar tarafından yapılması gereken önemli bir tasarım konusudur. Yapı ve dekorasyonda ev, otel ve iş yerleri gibi özellikle zeminde tercih edilen granitler milyonlarca yıl süren jeolojik dönemler geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır. Granitin jeolojik geçmişinden söz edecek olursak mika, feldspat ve kuvars minerallerinden oluşmaktadır. Birleşiminde bulunan bu mineraller sayesinde günümüzde en sağlam inşaat dekorasyon malzemesi olarak günümüzde tercih edilmektedir. Granitler renk olarak ne kadar çeşitli renklerde olsa da genellikle açık renkte olup ve içerisinde yer alan minerallerin rengine bürünmektedir. Granit işçilik, konusundan söz edecek olursak işçilik yapı işlerinde her ne kadar dışarıdan kolay gibi görülse de durum öyle değildir. Evlerde zemin, mutfak tezgahları, denizlik, Cephe Kaplama ve küp taş işçiliği  granit bölümleri döşemesi yapılırken hassas terazi ile ölçümler yapılmalı ve büyük ölçekte de lazer ölçer kullanılmalıdır.

Bizi Diğerlerinden Ayıran Unsur ; İlk önce can sonra kazan mantığı ili iş güvenliği konusunda asla taviz vermemekteyiz. İstenilen işi zamanında ve istenilen şekilde yapmak , Çalışan Alanı temiz tutmak ve en az derecede fireyi vererek siz değerli müşterileri mutlu etmek arzusu içindeyiz.

Granit İşçilik Fiyatları

granit cephe kaplama işciliği
granit cephe kaplama işciliği

Granit işçilik fiyatları için tek bir fiyat verebilmek mümkün olmamaktadır. Granit uygulamaları yapılacak alanın büyüklüğü ve işin zorluk derecesine göre fiyatlarda değişmeler olabilir.

Granit işçilik belli bir seviye tecrübe gerektiren ve diğer fayans veya parke gibi ürünlerden daha hassas çalışma gerekmektedir. Granit işçilik fiyatları konusunda bir diğer önemli nokta fiyatı belirleyen alanın engebeli, düz olması durumudur. İşçilikte granit tasarımının zahmeti ile doğru oranla fiyatlar artmaktadır. Granit işçilik uzman ellerde gerçekleştirilmesi gereken zahmetli bir iştir. Uygulamanın intizamlı ve kusursuz görünmesi için granices firmamızın uzman kadrosundan yararlanabilirsiniz.

  • Mekanik Dış Cephe işciliği
  • Döşeme ve zemin işciliği
  • Küptaş granit işciliği,
  • Denizlik ve Süpürgelik işciliği

 

Granit yapıştırıcı nasıl kullanılır? Granit nasıl yapıştırılır?

Granit ne ile yapıştırılır? Yatay ve düşey uygulamalar için uygun olan çimento esaslı polimer katkılı, yüksek yapışma gücüne sahip yapıştırma harçlarıyla veya polyester esaslı, granit akemi çift bileşenli yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir. Ayrıca, granit yapıştırıcı nasıl kullanılır? Ve granit nasıl yapıştırılır? Sorularınız için bizimle irtibata geçmeniz durumunda yapacağınız granit yapıştırma işlemlerinizde profesyonel kadromuz yardımcı olacaktır.

Kendiniz yapıştırma işlemlerinizi gerçekleştirecekseniz, öncelikle uygulanacak yüzeyin yağ, nem ve kirden arındırılarak temiz olmasına dikkat edilmelidir. Sonra yapıştırıcıdan yeterli miktarda alındıktan sonra alınan yapıştırıcının %2-3 oranında sertleştirici herter pasta ile karıştırıp dolgu yapılacak veya yapıştırılacak bölüme sürünüz. Hazırlayacağınız karışım 20°C de 2 ila 3 dakika kadar kullanılabilir durumda olacaktır. Dondurucu herter pastanın belirtilenden fazla eklenmesi kürleşmeyi hızlandıracak fakat yapışma gücünde azalmaya yol açacaktır. Yapışan ve uygulama yapılan granit tam kürleşmeden  sonra taşıma veya diğer işlemler için müsait olacaktır (15-35 dakika 20°C). Donma ve tutma işlemi ortam sıcaklığına bağlı olarak değişebilecektir. Herter pastayla karışmış yapıştırıcıyı veya karışımı hazırladığınız spatulayı kesinlikle   yapıştırıcının içine katmayın bu yapıştırıcının tekrar kullanılmasını engelleyecek bozulmasına sebep olacaktır. Renklendirici pastalarla yapıştırıcılar renklendirilebilir. Ancak hazırlanan karışıma oranla azami %5 kullanılmalıdır. Yapıştırıcıyı renklendirmeniz gerekirse renklendirici pastayı sertleştirici herter pastadan önce katmalısınız. Renklendirici pastanın fazla kullanılması yapıştırıcının özelliğini bozacaktır. Yapıştırma işlemi esnasında gerekli güvenlik önlemleri alınması ve eldiven kullanılması sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Granit Nasıl Delinir? Granit Tezgâh Nasıl Delinir? Granit Ne İle Delinir?

Evinizde kullandığınız granit mutfak tezgâhınızı delmek istediğinizde aklınıza graniti nasıl delerim? Sorusu gelecektir. Elektrikli ev el matkabı İle delebileceğinizi ancak kullanırken bu konuda ehil olmak gerektiğini unutmayın. Delme işlemini gerçekleştirmek isterken tezgâhınızı parçalayabilir veya kırabilirsiniz. Bu nedenle bir granit ustası yardımı ile delmek daha uygun olacaktır. Bizimle irtibata geçmeniz durumunda yapacağınız granit uygulamalarında profesyonel kadromuz yardımcı olacaktır.

Delme işlemleri düşük devir hızında az sayıda fakat çok kuvvetli darbelerle yapılır. Kendiniz granit tezgâh delecekseniz delikleri delmeden önce işaretleme yapmanız faydalı olacaktır. Sonrasında deleceğiniz yer için uygun kalınlıkta ve ebatta granit ucunu düzgün çalışan matkaba takarak delme işlemini gerçekleştirmeye başlayın. İlkönce 45 derecelik açıyla delme işlemine başlayın, matkabı yavaş yavaş dikleştirerek aşırı kuvvet uygulamadan devam edin. Sonrasında bu şekilde dik bir basınç uygulamanız gerekecektir. Matkap sıkı tutulmalıdır, çıkacak tozun deliğin dışına atılabilmesi için arada bir matkabın içeri ve dışarı hareket ettirilmesi gerekmektedir. Granit uygulamaları yaparken “Öncelikle emniyet” göz önünde bulundurularak, çıkacak granit tozunu solumamak için ağzınızı ve burnunuzu toz maskesi kullanarak kapatmalısınız.

Granit Ne İle Kesilir? Granit Nasıl Kesilir?

Granit ne ile kesilir? Ve Granit nasıl kesilir? Öncelikle söylememiz gerekir ki bu tür granit uygulamalarının işinin ehli ustalar tarafından yapılması, kullanılacak aletlerin kontrolü açısından çok önemlidir. Granit kesimi işlemlerinde; spiral taşlama, avuç içi taşlama motoru, taş kesme motoru ve jet taşı kullanılabilmektedir. Granit kesiminde öncelikle güvenliğiniz, sonrasında düzgün, hatasız ve kolay kesim yapabilmek için kullanacağınız aletlere ve kesilecek malzemeye uygun disk takılmalıdır.
Bizimle irtibata geçmeniz durumunda yapacağınız granit uygulamalarında profesyonel kadromuz yardımcı olacaktır.

Kendiniz granit kesme işlemini gerçekleştirecek iseniz; kesim yapacağınız bölümün kırıksız/çatlaksız ve kusursuz olması için işaretleme yapmanız ve kenarlarına bant yapıştırmanız faydalı olacaktır. Öncelikle kullanacağınız el aletlerine fazla güç uygulamaktan kaçının. Granitte kesim yaptığınız bölgeye sürekli tutarsanız disk ısınacak ve kesim işlemi zorlaşacaktır, bu nedenle belirli aralıklarla boşta çalıştırmanız soğuması için fayda sağlayacaktır. Kesim yaparken, aleti kesim yapılan bölüme her zaman 90 derecelik açıyla tutmalısınız. “Öncelikle emniyet” prensibi gereği koruyucu gözlük, eldiven ve toz maskesi kullanmanız gerekmektedir.

Granit Nasıl Sökülür?

Granit nasıl sökülür? Öncelikle granit sökmek maksadıyla işlem yapmaya başlamadan, granit tezgâhın veya yüzeyin nasıl sabitlendiğini kontrol etmek gereklidir. Granitin sabitlenme şekli montaj yapan kişiye bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak en yaygın sabitleme şekli, granitin dolabın üzerine doğrudan veya dolabın içerisine vidalanmış bir kontrplak tabanına tutturulması yöntemidir. Granit özellikle bu şekilde vidalanmış ise sökülme işlemi kolay olacaktır. Yapılması gerekli işlem  granitin kenarlarının bir maket bıçağı veya küçük el testeresiyle kesmek ve sonra graniti ve kontrplağı birlikte çıkarmak için bağlantı vidalarını taban dolaplardan sökerek çıkarmak olacaktır.

Tamamı yapıştırıcı ile tutturulmuş granit kaldıracağımız zaman ise çok daha fazla iş gerektirecektir. Bu durumda granit nasıl sökülür? Konusunda bizimle irtibata geçmeniz durumunda profesyonel kadromuz yardımcı olacaktır.

Granit Kaplaması Nasıl Yapılır?

Granit Kaplaması nasıl yapılır? Granit kaplamalar yapılış itibariyle dış etkilere karşı daha dayanıklı özellikte malzemelerdir. Doğru işçilik ve zemin şartları sağlandığı takdirde granit kaplamalar iç ve dış mekânlarda, hem zeminlerde hem de duvarlarda kaplama malzemesi olarak kullanılırlar. Kaplama esnasında teknik bilgi gerektirdiğinden granit kaplama uygulaması kendine has uygulama yöntemleri ile yapılmaktadır. Öncelikle zemin hazırlığı yapılmalı ve zemindeki olması muhtemel sapmalar kontrol edilerek düzenlenmelidir. Daha sonra yüzey nemlendirildikten sonra kaplama için kullanılacak yapıştırıcı uygun bir dişli mala ile sürülür. Hazırlayacağınız yapıştırma harcının granitin en az %80’ine temas etmesi sağlanır. Özellikle çift taraflı yapıştırma metodu tercih edilerek hem granit arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmelidir. Bu işlemde taraklama yönü birbirine zıt olacak şekilde yapılmalıdır. Sonrasında güçlü bir yapışma olabilmesi için lastik bir çekiç yardımıyla granitlerin üzerine hafifçe vurularak işlem sonlandırılmalıdır.

Granit Boyaması Nasıl Yapılır? Granit Nasıl Boyanır?

Granit boyaması nasıl yapılır? Granit nasıl boyanır? Sorusundan önce cevap granit boyanır mı? Elbette boyanır ancak profesyonel bir yardım almak faydalı olacaktır.  Granit boyama veya granit zemin boyama işlemi mermer boyama işleminden daha zordur, bunun sebebi boyanın tutmasını sağlamaktır. Granit üzerine cila yapmak daha kolay bir işlemdir. Granit parlaklığı zamanla yok olabilmektedir, bunun çözüm yolu taş cila ya da epoksil kimyasal maddeler ile cila yapmaktır.

Granit normal boya ile boyanmaz, sağlığa zararsız maddelerden üretilen granit boya ile boyanması gerekmektedir.  Granit boya nasıl yapılır? Evinizdeki graniti boyamak için gerekli malzemeler; Boyamak istediğiniz granit rengi boya, vernik, rulo fırça, granit zımparası ve ince fırça.

Öncelikle tezgâhınızı iyice temizleyin ve granit zımpara ile zımparalayın, kir ve yağ lekeleri kalmayacaktır. Granit boyanızı çalkalayın ve bir kaba boşaltın. Rulo fırça ile ilk katı pürüz kalmayacak şekilde sürün, iyice kuruyuncaya kadar en az 3 gün bekleyin. Sonrasında ikinci katı da sürün. Genellikle iki kat yeterli olacaktır. Zeminin yeterince kapanmadığını görürseniz bir kat daha sürebilirsiniz. Sürülecek katlar arasında hep 3 gün olmalıdır. Eğer rulo fırçanın ulaşamadığı kısımlar var ise ince bir fırçayla açık kalan yerleri kapatabilirsiniz. Boyama işlemi esnasında iz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Boya tamamen kuruduktan ve yüzeyi kapattıktan sonra vernik sürme işlemine geçilir. Kullanılan boyanın çıkmaması için güçlü ve kalın vernik kullanılması durumunda sürülen boya çok daha dayanıklı olacaktır. Son işlem de öncelikle vernik çalkalanır, bir kaba boşaltılır ve rulo fırça yardımıyla boyalı granite sürülür. Granit boyama işleminde olduğu gibi yine 3’er gün aralıklarla 2 kat vernik uygulanır.

Granit Araları Nasıl Doldurulur?

Granit araları nasıl doldurulur? Granit zemin döşemesinde, granitler yerleştirilirken, yerleştirilen granitler arasında en az 3 mm. derz boşluğu bırakılmaktadır. Granit aralarında bırakılan bu derz boşluklarına, döşeme yapılmasına müteakip bir gün sonra, rengine göre alınacak derz dolgusu uygulanarak granit araları doldurulabilmektedir.

Granit Nasıl Döşenir?

Granit nasıl döşenir? Öncelikle granit döşemek için yapıştırma harcı hazırlanır. Daha sonra döşenecek yüzey hafif nemlendirildikten sonra kaplama için kullanılacak yapıştırıcı uygun bir dişli çelik mala ile sürülür. Hazırlayacağınız yapıştırma harcının granitin en az %80’ine temas etmesi sağlanır. Özellikle çift taraflı yapıştırma metodu tercih edilerek hem granit arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürülmelidir. Bu şekilde döşeme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde mala ile taraklama yönü birbirine zıt olacak şekilde yapılmalıdır. Sonrasında yapışkanın tutması için lastik bir çekiç yardımıyla granitlerin üzerine hafifçe vurularak işlem sonlandırılmalıdır.

Granit Yapıştırma Harcı Nasıl Hazırlanır?

Granit yapıştırma harcı nasıl hazırlanır?  Öncelikle ana malzeme olan granit yapıştırıcı yeterli miktarda alındıktan sonra alınan yapıştırıcının %2-3 oranında sertleştirici herter pasta ilave edilir. Bu iki malzeme karıştırılır. Granit yapıştırma işlemi için karışım hazırdır. Ancak, hazırlayacağınız karışım 20°C de 3 ila 5 dakika kadar kullanılabilir durumda olacaktır. Dondurucu herter pastanın belirtilenden fazla eklenmesi kürleşmeyi hızlandıracak fakat yapışma gücünde azalmaya yol açacaktır. Hazırlanan karışımın donma ve yapışma işlemi ortam sıcaklığına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Herter pastayla karışmış yapıştırıcıyı veya karışımı hazırladığınız spatulayı kesinlikle  yapıştırıcının içine katmayın bu ana yapıştırıcının tekrar kullanılmasını engelleyecek bozulmasına sebep olacaktır. Renklendirici pastalarla yapıştırıcılar renklendirilebilir. Ancak hazırlanan karışıma oranla azami %5 kullanılmalıdır. Yapıştırıcıyı renklendirmeniz gerekirse renklendirici pastayı sertleştirici herter pastadan önce katmalısınız. Renklendirici pastanın fazla kullanılması yapıştırıcının özelliğini bozacaktır.

Granit Döşeme Nasıl Yapılır?

Granit döşeme nasıl yapılır? Öncelikle zemindeki toz, çimento ve yağ lekeleri temizlenmelidir.  Döşeme yapılacak zemindeki çatlak ve oyuklar  kapatılmalıdır. Zemin hafif nemlendirildikten sonra granit yapıştırma harcı zemine uygulanıp, kalınlığı çelik dişli mala ile ayarlanarak yerleştirilmelidir. Kuvvetli ve sağlam bir yapışma sağlamak için, hafifçe lastik çekiç kullanılarak hava dışarı atılmalıdır. İç mekân zemin kaplamalarında 500 cm2’den büyük seramiklerde ve tüm dış mekân zemin kaplamalarında çift taraflı yapıştırma yöntemi, yani hem granite hem de zemine harç sürme işlemi yapılmalıdır.

Granit Çizikleri Nasıl Giderilir?

Granit çizikleri nasıl giderilir? Granit parlatma kremleri yüzeylerde kullanılabilecek su bazlı bir çizik gidericidir. Parlatma kremi granitin orijinal parlaklığını geri kazanmasını sağlarken, yüzeylerde oluşabilecek ince çizikleri, hafif çizgileri, oluşmuş lekeleri, buğulanmaları ve kullanılan kimyasal maddelerin etkisi sonucunda oluşabilecek kusurları gidermede etkili maddedir. Ayrıca, oluşabilecek kirlere karşı etkili bir yüzey direnci kazandırırken, yüzeyin parlaklığını koruyacak ve eski görünümünü geri getirecektir.

Ancak, derin aşınma ve çizik ile asit yanığına bağlı olarak bozulmuş granitin önce lekelerini yok etmek amacıyla, Honlama Kremi kullanılarak granitteki parlaklığı yenileyebilecek veya aşınmaya maruz kalmış olan graniti yeniden parlatabileceksiniz. Honlama kremi kullanılmasından sonra yine parlatma kremi kullanılması gerekecektir. Yapılacak granit çizik giderme işlemleri ustalık gerektirdiğinden, ihtiyaç duyduğunuzda bizimle irtibata geçmeniz halinde çizik giderme işlemlerinizde profesyonel kadromuz yardımcı olacaktır.

Granit tezgâh nasıl hesaplanır? Granit tezgâh ölçüsü nasıl alınır?

Granit tezgahlar hesaplanırken derinlik, uzunluk ve boy ölçümü yapılır. Ölçüm sırasında mutfak dolapları dikkate alınarak ölçüm yapılmalıdır. Granit tezgahın alınlıklarının ölçüsünün alınarak montajı yapıldıktan sonra ölçümünün yapılması daha sağlıklı bir ölçü alınmasını sağlayacaktır. Granit tezgahlar için derinlik ölçüleri alınırken kullanıcının erişebileceği ve lavabonun kullanışlı olabileceği derinliğin dikkate alınması önemlidir. Ayrıca alınlık ve tezgahların bitiştiği yerlere süpürgelik yapılacaksa bu süpürgeliklerin ölçülerinin de duvardan köşeye yapılması ve kesim esnasındaki milimlik kesim kaybının göz önünde bulundurulması lazımdır. Günümüzde kullanışlı olması sebebiyle L tipi mutfak tezgahları tercih ediliyor. Ayrıca geniş mutfaklarda da ada denilen dolaplı mutfak tezgahları yer almaya başladı.

Granit metretül hesabı nasıl yapılır?

Granit metretül hesabı aynı ölçüde kesilecek ürünlerin adet sayıları üzerinden hesaplanarak yapılıyor. Örneğin 50*50 cm bir granit zemin karosundan 100 adet kullanılacaksa bir adet maliyeti çarpı 100 olarak hesaplanmalıdır. Bu hesaplama işlemine metretül hesabı denilir. Bunun metrekare hesabı da aynı fiyatı verecektir.

Granit ağırlık hesaplama

Granit ölçüleri fabrikada plakalar üzerinden kesimler yapılarak gerekli olan montaj yapılacak son hale getirilmesi ile biçimlendirilir. Bu biçimlendirmeler esnasında minimum zayiat ve kırık çatlak amaçlanarak yapılan bu kesimler hatasız ölçümlerle yapılabiliyor. Granit yapı itibarı ile dayanıklı olmasının yanı sıra kesim ve delme işlemlerine karşı damarsız yapısı sebebiyle iyi tepki veriyor. Kristalize yapısının yoğunluğu ya da silikat yapının yoğunluğu gibi sebeplerle oluşan tepkimelere karşıda tecrübemiz ile hatasız ürünler ortaya koyuyoruz. İşte bu işlemler sırasında ortaya çıkan ürünlerinde içerisindeki mineral ve maddelerin yoğunluğuna göre özgül ağırlıkları ve kütleleri farklı olabiliyor. Ancak genellikle aynı blokların özgül ağırlık ve kütleleri aynıdır.

Granitin içeriği ve yapısı sebebi ile dayanıklı, sağlam uzun ömürlü ve ergonomik özellikler taşır. Aynı yapısındaki tortul yapılar ve kristaller ve minerallerin cins ve miktarına göre ağırlıkları farklılaşmakta yoğunlukları ve renkleri değişebilmektedir. Granit özgül ağırlığı yani birim hacim ağırlığı 2-4 ton/m3tür. Genel kaydedilmiş sertlik derecesi 6-7 mohs’tur. Aşınmaya, basınca, kimyasallara karşı olan dayanıklılığı, sağlamlığı, zengin renk ve doku çeşitliliği ve parçalanmaya karşı dayanıklılığı yüksektir. Doğadaki en sert yapı malzemesi olan granit desenleri, estetik görünüşü nedeniyle dekoratif amaçlı olarak çok çeşitli mekânların en çok aranılan ürün olmaya devam ediyor.

Granit ölçü masası

Granit ölçü masaları granit pleytler olarakta bilinen metroloji de kullanılan ölçüm masalarıdır. Doğru ölçümleme işlemi için kullanılan bu masalar, referans rijit ve düzlem yüzey olarak kullanılırlar. Granitin sağlam olması, ağırlığı, titreşim ya da ölçümleme esnasındaki yüzey kayganlığı sebepleri ile uygulama kolaylığı sağlaması sebebiyle sürekli ölçüm işlemi yapacak kişiler için ideal ortam sağlıyor. Granit pleyt masası olarak piyasada satılan masalar hassas kalibrasyon ve ölçümler için vazgeçilmez granit ürünlerinden.