Doğal Taş Heykel ve Büst Uygulamaları

                Çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan hayvan, insan veya eşyanın üç boyutlu figürleri heykel olarak adlandırılır. Heykel büst;  geçmiş çağlardan beri sanatsal amaçla yapılan ve gelecek nesillere miras olarak bırakılan ürünlerdir. Heykel genellikle insan vücudunun tamamını gösteren bir yapıttır. Büst ise ünlü insanların portresi niteliğinde olan insan vücudunun sadece bele kadar olan kısmını gösteren yapıtlardır. Heykel ve büstler hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda kullanılan ürünlerdir. Dekorasyonu tamamlamak amacıyla kullanılan bu ürünler metal ve ahşap gibi malzemeler dışında çoğunlukla  mermer, traverten, granit gibi sert ve dayanıklı taşların şekillendirilmesi ile ortaya konur. granices.com sayfayı ziyaret ederek özgün tasarımları ile dikkat çeken heykel büst modellerini yakından inceleyebilir, yaşam alanlarınızı sanatsal çizgide dekore edebilirsiniz.

Mermer Heykel Büst

Mermer sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle heykel ve büst üretiminde sıklıkla kullanılan bir taştır. Sert bir taş olan mermer oyularak ve yontularak istenen forma kavuşturulur. Tamamen el işçiliği olan mermer heykel ve büstler dış mekanları süslediği gibi iç mekanlarda farklı bir ambiyans yaratmak üzere kullanılır. Şık mekanların tasarımında kullanılan heykel ve büstler hem sanatsal hem de tarihî özellikler taşıyan ürünlerdir.

Mermer heykel ve figürlerde daha çok insan bedeni ön planda olsa da hayvan figürleri de sıklıkla yapılan heykel türleri arasında yer alır. Hayvan heykelleri arasında yılan, aslan, kedi, köpek vb. hayvanlar ön plana çıkar. Belirli bir yöreyle özdeşleşen Van kedisi, Denizli horozu, Ankara keçisi gibi hayvan figürleri en fazla yapılan heykel türleridir.

Mermer heykel ve büstler uzun yıllar ilk günkü gibi kalmayı başaran ürünlerdir. Yağmur, kar, soğuk ve sıcak gibi hava şartlarına karşı dayanıklı olan mermer kolay kolay yıpranmadığı için dış mekan heykel ve büst yapımında sık olarak tercih edilir. Makinelerde kesilerek belirli bir forma ulaştırılan mermere son dokunuşlar usta eller tarafından yapılır, mermere son şekli  özel tekniklerle oyularak ve yontularak verilir. Sanatsal heykel ve büstlerden hiçbir farkı olmayan mermer heykel ve büstler uygulandıkları alana farklı bir ambiyans kazandırır.

Granit Büst

Büst, insan bedenini değil belden üst kısmını yansıtan eserler için kullanılan bir terimdir. Büstler portre niteliğinde eserlerdir, kişiye özel yapılan yapıtlardır. Kişinin bele kadar olan kısmının ve özellikle başının mermer, granit, traverten gibi taşlar üzerine üç boyutlu olarak işlenmesi ile elde edilir. İnsan yüzünün temel özellikleri büste yansıtılır. Özel ve ince bir işçilik ürünü olan büstler taşın oyulması, yontulması ve kişinin ayırt edici özelliklerinin taş yüzeyine  işlenmesi ile elde edilir. 

Granit büstler yıllara meydan okuyan yapısı ile gelecek nesillere miras olarak bırakılacak ürünler olup kültür aktarımında önemli bir araçtır. Estetik bir değere sahip olan granit heykel ve büst yapımında sıklıkla kullanılan bir taş türü olup sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle uzun yıllar bozulmadan ve zarar görmeden kalabilir.

Traverten Büst ve Heykel Uygulamaları

Heykel ve büst yapımında kullanılan doğal taş türlerinden biri de travertendir. Çok sağlam bir taş olması nedeniyle geçmişten günümüze yapı malzemesi olarak kullanılan traverten kolay işlenmesi nedeniyle heykel ve büst yapımında da kullanılır. Yaşam alanlarınıza sanatsal bir hava katmak istiyorsanız granices.com sayfayı ziyaret edebilir, mermer, granit ve traverten heykel büst uygulamalarını yakından inceleyerek sipariş verebilirsiniz.