Doğal Taş İşçilik Fiyatları

                Doğal taşlar sağlam ve dayanıklı olmaları nedeniyle zamansız yapı malzemeleridir. Geçmişten günümüze inşaat malzemesi olarak taşların kullanılması, doğal taş işçilik ve uygulamalarının gelişmesine neden olmuştur. Doğal taşlar, insanlar tarafından kullanılan ilk yapı malzemesidir ve doğal taş işçilik de bu anlamda çok eski zamanlardan beri vardır.  Mermer, granit, traverten, limra, oniks, bazalt, andezit… gibi taşlar yapı malzemesi olarak kullanıldığı gibi dekorasyon, mimarlık ve sanat alanında da kullanılır. Bu durum doğal taş işcilik türlerinin de mermer doğal taş işçilik, granit doğal taş işçilik, traverten doğal taş işçilik, oniks doğal taş işçilik vb. kategorilendirilmesine neden olmuştur. Taşları yapı malzemesi olarak kullanılanlar ve dekorasyon amacı ile kullanılanlar olarak kesin çizgilerle ayırmak nasım mümkün değilse, doğal taş işçilik türlerini de dekorasyon işçiliği, inşaat işçiliği olarak kesin çizgilerle ayırmak  mümkün değildir.  Çünkü yapı malzemesi olarak kullanılan bir taş, aksesuar yapımında, sanat alanında veya dekorasyonda rahatlıkla kullanılabilir. Doğal taş işçilik türleri de aynı şekilde farklılaşabilir.

Uygarlık tarihi kadar eski olan doğal taş işçilik, günümüzde de yaygın bir şekilde devam ediyor. Doğal yollarla oluşan taşlar, ocaklardan çıkarıldığı andan itibaren doğal taş işçilik uygulamalarında kullanılmak üzere uygun şekilde kesilir, şekillendirilir, işlenir. Bu taşlar,  barınmadan korunmaya kadar farklı amaçlarla yapılarda, inşaatlarda, iç ve dış mekanlarda kullanılır. Uygulandığı alana görsel çeşitlilik ve zenginlik kazandıran doğal taş işçilik fiyatları yapılan uygulamaya ve taş yüzeyinde yapılan işlemlere göre farlılık gösterir. Doğadan kaya kütlesi ya da blok halinde çıkarılan taşlar, doğal taş işçilik uygulamalarında kulanılmak üzere  özel kesim teknikleri kesilir, yüzey işlemlerinden geçirilir ve son halini alır.

Doğal Taş Türleri

Taşlar oluşumlarına göre magmatik, sedimanter ve metamorfik taşlar olarak sınıflandırılır. Bu taşlar zamanla başkalaşım geçirerek başka sınıfa da girebilir. Buna kaya döngüsü adı verilir. Hakiki mermerler, kireçtaşları metamorfik taşlardır. Travertenler, oniks gibi taşlar sedimanter taş sınıfına girer. Granit, bazalt, siyenit vb. taşlar ise magmatik taş sınıfında yer alır. Mermer, granit, traverten, limra, onyx, bazalt, andezit gibi taşların her biri doğal taş işçilik uygulamalarında kullanılmak üzere çeşitli yüzey işlemlerine tabi tutulur. Doğal taş işçilik başarısı, yüzey işlemlerinin taşın kullanım amacına uygun şekilde yapılmasına bağlıdır. Örneğin;  bazı taşlar cilalama kabul etmezken bazı taşlar cilayı çok iyi kabul eder. Doğal taş işçilik, ince işçiliktir, adeta taş ilmek ilmek dokunur ve kullanıma hazır hale getirilir.

Doğal Taşların Kullanım Alanları

Doğal taşlar, sahip oldukları fiziksel özelliklere bağlı olarak doğal bir malzeme olarak iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Doğal taş işçilik uygulamaları,  usulüne uygun yapıldığı takdirde zamansız yaşam alanları oluşturur. Çok sağlam ve dayanıklı bir yapı malzemesi olması nedeniyle tercih edilen doğal taşlar ölümsüzdür. Doğal taş işçilik uygulamalarında taşların kullanımı son derece önemlidir. Taşlar doğru kesildiği, usulüne uygun yüzey işlemlerine tabi tutulduğu takdirde yaşam alanlarını doğala yakın bir görünüme kavuşturur. Doğal taş işçilik uygulamalarında kullanılan taşlar, uygulanacak alanın özelliklerine göre uygun yüzey işlemlerinde geçirilmelidir. Örneğin, merdiven-basamak doğal taş işçilik uygulamalarında, cilalı ve parlak taşlar yerine honlama ya da yüzey yakma işlemi uygulanmış taşlar tercih edilmelidir. Bunun gibi uygulama yapılacak alanın özelliklerine uygun olarak taşlar gerekli yüzey işlemlerinden geçirildikten sonra kullanılmalıdır.

Doğal taşların yapı ve dekorasyon amacı ile kullanımı doğaya dönüş trendi ile birlikte gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Yaşam alanlarını doğayı hatırlatan taşlarla dekore etmek şehir hayatının stresinden uzaklaşmak isteyenlere nefes alacakları bir yaşam alanına sahip olma imkanı sunuyor. İç ve dış yüzeylerde kullanılan mermer, granit, limra, traverten, onyx gibi taşlar en çok cephe ve duvar kaplama uygulamalarında, denizlik ve süpürgeliklerde, merdiven ve basamaklarda, yer ve zemin döşeme uygulamalarında ve şık, gösterişli , sağlam ve dayanıklı aksesuarlar da karşımıza çıkar. Doğal taş işçilik uygulamaları uygulama yapılacak alana ve yapılacak işleme göre kategorilendirilir. Doğal taş işçilik fiyatları da yapılan işin türüne göre farklılık gösterir.

Cephe ve Duvar Doğal Taş İşçilik  Uygulamaları

Mermer, traverten, granit, andezit, bazalt, tüf gibi taşlar yapıların cephe ve duvar kaplama uygulamalarında en çok kullanılan taş türleridir. İç ve dış cephe döşeme ve kaplamalarında kullanılan bu taşlara tercihe ve uygulama yapılacak alana uygunluğuna göre cilalama, honlama, eskitme, kumlama, çekiçleme, alevle yakma ve asitle yıkama vb. yüzey işlemleri uygulanır. Doğal taş cephe ve duvar kaplama uygulamaları şunlardır: mermer duvar kaplama, bazalt cephe kaplama, andezit cephe kaplama, limra duvar kaplama, limra cephe kaplama, traverten duvar kaplama, traverten cephe kaplama, granit cephe kaplama, granit duvar kaplama, mermer cephe kaplama. Doğal taş cephe ve duvar kaplama uygulama fiyatları kullanılan taş türüne, kullanılan taş miktarına ve doğal taş işçilik bedeline göre farklılık gösterir.

Denizlik ve Süpürgelik Doğal Taş İşçilik Uygulamaları

Doğal taşların en yaygın kullanıldığı alanlardan birisi de denizlik ve süpürgeliklerdir. Uygulandığı alanda şık bir görünüm yaratan denizlik ve süpürgelikler sadece dekorasyon için değil  binayı ve duvarları korumak için de elzemdir. Traverten, mermer ve granit gibi doğal taşlar su emme seviyeleri düşük olduğu ve değişen iklim koşullarına karşı dayanıklı olduğu için denizlik ve süpürgelik yapımında en çok tercih edilen taş türleridir. Denizlik ve süpürgelik yapımında kullanılan bu taşlar uygulandıkları alanı sudan koruyarak binanın ömrünü uzatırlar. Şık ve kaliteli bir görünüme sahip olan bu taşlarla yapılan denizlikler binaya estetik bir görünüm kazandırırken, iç mekanlarda kullanılan doğal taş işçilik türlerinden olan eşik ve süpürgelikler ise iç dekorasyonu tamamlayıcı bir unsur olarak duvar yüzeylerini darbelerden korur. Doğal taş işçilik farklı ustalık alanlarına sahiptir. Bu bağlamda doğal taş işçilik türleri taşların kesiminden taşların işlenişine göre değişkenlik gösterir. Doğal taş işçilik uygulamalarında, taş türleri, ebatlı şekilde kesilerek honlama, cilalama, çekiçleme, eskitme, kumlama, asitle yıkama gibi yüzey işlemlerinden geçirilip şekillendirildikten sonra süpürgelik ya da denizlik olarak işlenir ve ince bir doğal taş işçilik sonucu kullanıma  hazır hale getirilir. Denizlik ve süpürgelik uygulama fiyatları doğal taş işçilik fiyatına göre belirlenir. Doğal taş işçilik fiyatı uygulama yapılan alana göre farklılık gösterir.

Merdiven ve Basamak Doğal Taş İşçilik Uygulamaları

Mermer, traverten, limra, bazalt, andezit, granit gibi doğal taşlar sağlam ve dayanıklı olmaları nedeniyle merdiven ve basamak uygulamalarında da sıklıkla kullanılır. Merdiven ve basamak uygulamalarında cilalı ve parlak yüzeyli taşlardan ziyade honlamalı ve yüzeyi çukurluklu taşlar tercih edilir. Honlamalı ve yüzeyi çukurluklu taşlar kaymayı engeller ve kolay yürüme imkanı sağlar. Özellikle kaldırımlarda, bina merdivenlerinde, parklarda, yürüyüş yollarında parlak ve cilalı taşların kullanılması doğru değildir. Dekorasyonda yapılan hataların başında, doğal taşların zemine, iklim koşullarına, dayanıklılık özelliklerine göre kullanılmaması gelmektedir. Dekorasyon hatası olan bu durum ve buna bağlı olarak ortaya çıkan uygulama kusurları doğal taş işçilik kusuru değildir. Doğal taş işçiliği profesyonellik gerektirir, merdiven ve basamaklarda doğal taş uygulamalarında, bilgi sahibi kişilerin önerileri dikkate alınmalıdır. İç mekan merdiven ve basamak doğal taş işçilik uygulamalarında tercihe göre parlak ve cilalı yüzeye sahip taşlar kullanılabilir.  Merdiven ve basamak doğal taş işçilik fiyatları uygulama yapılan alana ve kullanılan malzeme miktarına göre belirlenir. 

Yer ve Zemin Döşeme Doğal Taş İşçilik Uygulamaları

Yer ve zemin döşeme doğal taş işçilik, iç ve dış mekanlarda yer ve zemin döşeme malzemesi olarak taşların kullanıldığı uygulamalardır. Uygulandığı alana görsel açıdan büyüleyici bir güzellik kazandıran taş zemin doğal taş işçilik uygulamalarında;  traverten, mermer, bazalt, andezit ve granit gibi sağlam ve dayanıklı, basınç mukavemet düzeyi yüksek taş türleri kullanılır. Estetik ve şık doğal taş işçilik uygulamaları arasında yer alan zemin döşeme uygulaması, doğal yaşama dönme eğilimi nedeniyle yoğun ilgi görmeye başladı. Taş zemin doğal taş işçilik uygulamasında kullanılacak taş ürünleri, uygulama yapılacak alana göre belirlenir. Kapalı alan yer ve zemin döşeme uygulamalarında parlak ve cilalı taşlar kullanılabilirken açık alanlarda kaymayı engelleyen honlamalı ve alevle yakmalı, yüzeyi çukurluklu taşların kullanımı daha uygundur. Zemin ve yer döşeme doğal taş işçilik uygulamalarında kullanılacak taşlar, kullanılacak alana bağlı olarak cilalama, honlama, çekiçleme, kumlama, alevle yakma, asitle yıkama vb. yüzey işlemlerinden geçirildikten sonra kullanılır. Doğal taş işçiliği  tüm bu yüzey işlemlerinin yapılmasını sağlar. Bu yüzey işlemlerinden geçirilen taşlar, şekillendirilip işlendikten sonra yer ve zemin döşeme malzemesi olarak kullanılabilir.