Kemer ve Sütun

Doğal taşların kullanıldığı yerlerden birisi de kemer ve sütunlardır. Tarihî bir özellik taşıyan kemer sütun günümüzde de mimarî yapılarda dekorasyon amacı ile kullanılmakta. Geçmişten günümüze kullanım amacı değişmeden varlığını sürdüren kemer ve sütunlar yapıların daha görkemli bir görünüme kavuşmasını sağlayan unsurlardır. Doğal taş kemer ve sütun modellerini yakından incelemek ve kullanım amacınıza yönelik sipariş oluşturmak için granices.com sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Sütun Nedir, Ne İşe Yarar?

Sütun yapıları ayakta tutmak amacı ile geliştirilmiş bir destek elemanıdır. Kemer sütun taş, mermer ya da ahşaptan yapılabilir. Uygulanacağı alana uygun olarak yapılan sütunlar daire kesitli, tek parça, parçalı ve ince-uzun formda tasarlanabilir. Genel olarak üç parçadan oluşan mimarî ögelerdir. Kolon parçaları şunlardır: başlık, gövde ve kaide. İki kolonun  birleştirici unsuru ise kemerdir. Kemer, yarım ay şeklinde olabileceği gibi basık eğri ve yonca yaprağı şeklinde de olabilir.

Mimarlık tarihinin en eski unsurlarından biri olan sütun ve kemerler hemen hemen her kültür çevresinde kullanılmış ve üslup belirleyici özellik göstermiştir. Tarih öncesi çağlarda barınma ve korunma amacı ile çadır kurmada kullanılan bu ürünler daha sonra mimarî üslup belirleyici yapı unsurları olmuştur.

Doğal Taş Yapı Destek Elemanları

Doğal taşların mimarî yapılarda kullanılması yeni ve modern yapı elamanlarının üretilmesi sonucunu doğurmuştur. Günümüzde hem süs ve dekorasyon hem de mimarî üslup amacı ile kolonlar kullanılmaya devam etmektedir. Büyük ve şık konferans salonlarında, bekleme salonlarında, kamu kurum ve kuruluşlarının resepsiyon salonlarında, otellerde ve benzer mekanlarda özel tasarım kolonlara yer verilmekte. Mermer, granit, traverten gibi doğal taşlar mimarî sütun ve kemer uygulamalarında da sıklıkla kullanılmakta. Bu taşlar özellikle açık alanlarda yer alan yapı destek uygulamalarında sıkça kullanılıyor.

Mermer Sütun 

Mermer kolonlar camilerde ve büyük salonlarda kullanılan sütun türüdür. Uygulama yapılacak alanla uyumlu olarak farklı renk ve modellerde üretimi yapılan bu ürünler, uygulandığı alana hem görsel olarak ekstra güzellik katar hem de uygulandığı alanın değerini artırır. İki tür mermer sütun vardır: kaide üzerine oturtulanlar ve kaidesiz olanlar. Uygulama amacına göre ise bina yükü taşıma kolonları, mermer kolonlar, süs amaçlı, işlemeli, kanallı, traverten, limra, kanallı mermer, mükarnas vb. başlıklar altında incelenir.

Kemer Üretiminde Kullanılan Taş Türleri

Mimarî yapılarda sütunların birleştirilmesini sağlayan unsur kemerlerdir. İlk olarak Mezopotamya’da ortaya çıkan kemerler mimarî üslupları belirleyen yapı uygulamalarından birisidir. Günümüzde de özgün mimarlık uygulamalarında kemer ve sütunlardan yararlanılmaya devam ediyor. Kemerler mermer, traverten, granit, limra gibi doğal taşlardan hazırlanabilir. Bu taşların kolay bulunabilir olması, kolay işlenmesi ve şekillendirilmesi kemer sütun uygulamalarında kullanılmasına neden olmuştur. Kemerler, üretimde kullanılan taş türüne göre mermer kemer, granit kemer, limra kemer, traverten kemer gibi isimlendirilir. Yapı uygulamalarında sıklıkla tercih edilen doğal taşlar doğal oldukları kadar sağlam ve dayanıklı olmaları nedeniyle mimarî kemer uygulamalarında da tercih edilen ürünlerdir.

Siz de yaşam alanlarınızı daha güzel ve göz alıcı hale getirmek ve doğal taşların büyülü dünyasını yapıtlarınıza taşımak istiyorsanız granices.com sayfayı ziyaret ederek doğal taş sütun ve kemer modellerini yakından inceleyer sipariş verebilirsiniz.