Sağlam ve Dayanıklı Küptaş Bordür Modelleri

Doğal taşlar geçmiş zamanlardan bu zamana kadar yapı malzemesi olarak kullanılan malzemelerdir. Doğal taşların kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar ilk defa taşları yontarak çeşitli ev eşyaları ve barınaklar yapmışlar, uygarlıkla birlikte doğal taşları daha detaylı işlemeye ve mimarî yapılar ortaya koymaya başlamışlardır. 

Yol kenarları, kaldırımlar ve refüjlerin tasarlanmasında ve açık alan zemin döşemesinde kullanılan küptaş bordür taşları da teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilmeye başlanmış taş ürünleridir.  Küptaş bordür taşları hava koşullarına dayanıklı taşlardan üretilen ve şehir mimarîsi ve imarında sıklıkla kullanılan taş türleridir. Doğada bulunan pek çok taş küptaş ve bordür hammaddesi olarak kullanılabilir. Dayanıklılık seviyesi yüksek olan granit, andezit ve bazalt taşı bordür ve küptaş üretiminde en fazla kullanılan taş türleridir. Bordür ve küptaş modelleri hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için  granices.com sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bordür Taşı Nerelerde Kullanılır?

Bordür taşı, insanların yaşamını kolaşlaştırmak amacıyla kaldırım kenarlarında, yol kenarlarında, yürüyüş parkurlarında, yaya yollarında kullanılan bir taş türüdür. Yaya yolu ile araçlar için ayrılan yolu birbirinden ayırmak için kullanılan bu taşlar, yayalar ve araçlar için güvenli hareket alanları yaratır. Bordür taşı kaldırımları ve yolları birbirinden ayırmak dışında okul, park, bahçe vb. alanların dizayn edilmesinde de kullanılır.

Küptaş Nerelerde Kullanılır?

Küp taş şehirler imar edilirken en fazla kullanılan yapı malzemesidir. Yol, park, bahçe vb. açık alanlarda zemin döşeme malzemesi olarak kullanılan ve uygulandığı alana doğallık kazandıran küp taşlar şehir merkezleri, kasabalar, köy yolları, tatil beldelerinde yol, park ve bahçelerde zemir yer döşemesi olarak kullanılır.

Küptaş Bordür Üretiminde Kullanılan Taşlar ve Özellikleri

Küptaş üretiminde kullanılan en temel taş türleri granit, bazalt ve andezittir. Türkiye’de bol bulunan doğal taşlardan olan bazalt küp taş üretiminde de sıkça kullanılır. Bazalt sağlam olması nedeniyle açık alan zemin döşemesi olarak tercih edilen bir taş türüdür. Kırmızı, sarı, gri, siyah gibi renklerde üretilen bazalt küp taşlar uzun yıllar bakım gerektirmemesi nedeniyle şehir merkezlerinde, kasabalarda ve köy yollarında zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Granit küp taş ve bordürler sağlam ve dayanıklı yapı malzemeleridir. Kaldırımlar ile yolları ayırmak için kullanılan granit bordür taşı sağlam ve dayanıklıdır. Uzun yıllar bakım ve onarım gerektirmez. Yayalar ve araçlar için güvenli hareket alanları yaratmak için kullanılır. Granit küp taşlar ise farklı renk seçenekleri ile dekoratif yürüme yolları, parklar ve kaldırımlar oluşturmak için kullanılır. Zemin kaplama unsuru olmanın yanında dekoratif amaçla süs havuzları ile duvar uygulamalarında da granit küp taş modellerinden faydalanılır.

Andezit taştan üretilen bordür taşları uzun ömürlü olması nedeniyle kaldırım, refüj ve yol kenarlarında kullanılır. Sert ve dayanıklı bir taş türüdür. Andezit bordür taşı uygulamaları uygulandığı alana estetik bir görüntü de kazandırır. Andezit bordür taşları gibi andezit küp taşlar da daha güzel yaşam alanları yaratmak için kullanılan bir yapı malzemesidir. Park, bahçe, yaya yolu, okul bahçesi vb. dizaynında kullanılan andezit küp taş gri, mor, pembe, beyaz, eflatun ve siyah renklerde olabilir. Yaşam alanlarınızı daha estetik bir görünüme kazandırmak istiyorsanız granices.com sayfayı ziyaret ederek dayanıklı ve sağlam küptaş bordür taşları hakkında bilgi alabilir, beğendiğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz.