Mermer Cila

Mermer Cilası Nedir?

Mermer cilası hafif çiziklerin ve yüzeyin parlatılarak, üzerinde su, yağ, lekeden kaynaklı hataların giderilmesi için kullanılan kimyasal içerikli polisaj malzemesidir. Eşit olarak dağıtılmış olan polisaj cila malzemesini yayarak ve parlayana kadar ovularak yapılır. Mermer cilası çeşitleri genellikle polisaj içerikli parlatıcılardan oluşur. Mermer cilaları, sıvı cilalar, toz cilalar, krem cilalar olmak üzere üç farklı içerikle sunuluyor.

Mermer Cilası Nasıl Yapılır ve  Cilalanır?

Mermer cilalar uygulanacak yere göre sıvı, toz ya da krem içerikli olarak seçildikten sonra mermer parlatma kecesi ile birlikte cilalanır. Mermer cilalama uygulamaları eğer çizikler ufak ve yüzey matlaşmış ise yapılır. Aşırı hasarlı yüzeylerde önce tamirat tadilat sonra parlatma ve en son da cilalama uygulaması yapılmalıdır. Her cila için yapılması gereken uygulama farklı olmakla birlikte, toz cila yapılmadan önce mermer yıkanır. Her cilalama sonrası temizlenerek mat kalan yerler belirlenir ve cilalamaya her yer eşit olacak şekilde devam edilir.

Mermer parlatma ve cilalama işlemi içinde, parlatma işleminde olduğu gibi spiralli el makinası, mermer cilalama keçesi ve cilalamayı hangi cilalama malzemesi ile yapacaksanız (sıvı, toz, krem solüsyon) o gereklidir. Bu işlem için malzeme krem cila ise mermerin üzerine ince bir tabak olarak sürülür. Toz cila ise mermer ıslatılır ve toz cila mermerin üzerine serpilir. Sıvı cila ise öbek öbek olacak şekilde mermerin üzerine damlatılır. Tüm işlemlerin sonunda mermer su ile temizlenir ve eksik kalan yerlerin cilalama işlemi tamamlanır.

Mermere Nasıl Cila yapılır sorusuna gelmiş olursak Mermer temizlendikten yağdan, kirden ve lekelerden arındırıldıktan sonra cilalanır. Eğer derin izler çatlaklar ve kırıklar varsa öncelikle buralar onarılmalıdır. Derin olmayan çizikler, matlıklar ve lekelerin giderilmesi için cilalama işlemi yapılır.

Evde Mermer Cilası Nasıl Yapılır?

Mermer toz cila uygulaması yapılmak isteniyorsa zemin ıslak bezle temizlenmeli sonra bir avuç kadar toz cila dökülmeli ve spreyleme yöntemi ile de su katılarak homojen bir karışım elde edilir. Keçe takılmış spiral makinası ile aşırı bastırmadan iki dakika kadar zemine bu toz karışımı yedirmeliyiz. Kurudukça aynı zemine toz dökülmeden spreyleme yöntemi ile su sıkılmalıdır. Her işlemden sonra tekrar silinmeli kurulanmalı ve kontrolü yapıldıktan sonra devam edilmelidir. Eşit miktarda her yere aynı oranda cilalama yapılıp yapılmadığı silim yapıldıktan sonra kontrol edilmelidir. Mermer cilası uygulaması bittikten sonra tekrar ıslatarak mikro fiber bezle kurutarak uygulama sona erdirilir. Burada yapılan uygulama dar alanlar için nispeten pratik olsa da kullanım alanı genişledikçe daha uzun ve meşakkatli olacağından mutlaka teknik destek almanızı öneririz.

Mermer Cilası Nasıl Uygulanır?

Mermer cilalama işlemleri, el ile sürülen veya binilebilen cilalama arabaları kullanılarak yapılır. Bu araçlarla yapılan silim ve cilalama işlemi profesyonel cilalama işlemleridir. Çoğunlukla 15-20 aşamadan oluşmaktadır. Kalın zımparalar ile başlanan işlemler ince zımparalar ve cila sürme işlemi ile bitirilir. Bu tür uygulamalar için bizlere ulaşabilirsiniz. Polisaj malzemeleri kullanılan bu uygulamalarda, sonuçları beyaz mermer cilası üzerindeki etkilerinden rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Mermer Nasıl Verniklenir?

Mermer verniği temizlenmiş, yağdan kirden tamamen arındırılmış mermerlere uygulanır. Yeşilbaşlı ördek rulo modeli(parmak rulo çeşidi) kullanarak sır verniği, mermerin üzerine aynı yönde olmak kaydı ile uygulayın. Uzun süre çizilmeyen mermerler ve temizlik açısından da kolaylık sağlayacak bir uygulamadır. Çok uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz sır verniği rulonun girebileceği geniş bir kaba dökün. Fazla bastırmadan ruloyu her seferinde temizleyerek rulodaki fazlalığı atın. Mümkünse uygulamadan sonra verniklenen yeri birkaç gün sudan korumaya çalışın. Ufak tefek su damlaları sorun olmayacaktır.