Mermer Fıskiye

Mermer fıskiye suyun getirdiği medeniyetin, Allah’ın lütfu olan mermerle buluşmasıdır. Mermer fıskiyeler, insanoğlunun işleyerek sanatlaştırdığı en nadide eserlerinden biri haline getirdiği mermer ile buluşturmasıdır. Mermer fıskiye ile mermer sanata dönüşür, dile gelir. Yükseklikleri, genişlikleri üzerindeki işlemeler ile tarihi süreç içinde estetiğin ve zarafetin ve hatta medeniyetin simgesi olmuş mermer fıskiyeler. İçerisine konulan mekanların suyun sesi ve akarken sunduğu rahatlatıcı görsellik insanın ömrüne ömür katar, rahatlatır biran olsun dünyanın meşakkati ve sıkıntılarından uzaklaştırır. Böylece insan hayatın naifliğinin farkına varır ve belki de ruhunu ve kendini yükseklere taşıyacak yolculuğun başlangıcını bu mermer fıskiyelerin etrafında yapar. Bu sebeple mermer şadırvanlar, fıskiyeler Osmanlıda pek çok yerde görülmüştür. Belki de atalarımız suyun azizliğinin farkında olarak insanların toplu yaşadığı mekanların en önemli motifi yapmıştır mermer su fıskiyesi ve mermer fıskiyeleri. Camilerde özellikle de selatin camilerde birçok örneğini gördüğümüz mermer şadırvan ve fıskiyelere Selçuklular zamanında da rastlanır. Tarihi doku içerisinde insanların namazlardan önce ve sonra sohbet ettikleri mekanlar olmuş ve belki de o eşsiz ve rahmani sohbetlere anlam ve derinlik katmıştır. Baldaken tarzı şadırvan havuzlarının ortalarında da kendine has özellik olarak fıskiyeler konmuştur.

Mermer fıskiyeli Havuz Modelleri

 

Mermer fıskiye Kurulumu

Mermer fıskiye kurulumu için kurulacağı alanın merkezde ve insanların dinlenebileceği yerlere, özel villalarda ise saraylardaki gibi karşılama alanlarına kurulur. Ürün siparişi alındıktan kısa bir süre sonra zemin etüdü yapılarak taban güçlendirmesi ya da tesviyesi gerekip gerekmediği planlanarak beğenilen ürünün, suyun dışarı taşmaması için dengeli ve dik konumda montajı yapılır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde de misafirlik denilen avlulara kurdurulur, o zamanın ağa denilen yöneticileri buralarda halkı karşılar ve uğurlar, görüşmeleri de buralarda yaparlardı. Osmanlıdan aldıkları bu idarecilik kültürünün bir parçası olan ögeyi, en güzel haliyle kullanarak sıcak iklimli bu bölgede yönetimsel araç olarak figürü serinleyerek, rahatlamak amaçlı kullanmışlardır.

Mermer fıskiye kurulumu için beğendiğiniz ürünleri farklı renk, desenlerde modelleyerek ürettiğimiz ve sunduğumuz mermer fıskiye modelleri, uygulama yapılacak alanın durumuna göre istediğiniz büyüklük ve katlarda olmak üzere istediğiniz ebatta yapılır. Ayrıca afyon beji, afyon beyazı ve daha birçok mermer çeşitlerimizle kataloglardan beğendiğiniz modellerde üretim yapabilmekteyiz.

Mermer Fıskiye Çeşitleri

Mermer fıskiye çeşitleri kullanılacak ürünün rengi, deseni, kaç katlı olması gerektiği alan içerisindeki renklerle uyumu ve büyüklüğü ile alakalıdır. Mermerin dinamikleri en basit bir ürünü bile şahesere dönüştürür. Özellikle mermer fıskiyelerde görsellik ve uyum zirveye ulaşır. Mermer fıskiye çeşitleri birde kullanıldığı yerlerle alakalı olarakta çeşitlenir. Bunlardan bazıları ;mermer bahçe fıskiyeleri, abdest almak amaçlı cami önü mermer şadırvan fıskiyeleri (baldaken) saray önü karşılama avlu fıskiyeleri, su sebili tarzı görsel nitelikli fıskiyeler, belediyelerin meydan fıskiyeleri, park ve bahçeler için içerikli fıskiyeler vb. Ürün içerikleri ve özel maksat tasarımların hayata geçirilmesi  için desteğimiz ve çeşitli vasıflardaki örneklerimizle yanınızdayız.

Mermer Fıskiye Fiyatları

Mermer fıskiye fiyatları da aynı şekilde ürünün rengi, deseni, kaç katlı olması gerektiği alan içerisindeki renklerle uyumu ve büyüklüğü ile alakalıdır. Ürünün boyutu, katı, işlemelerin ve desenlerin derinliği ve şekilleri, rengi gibi farklı kategorilerde sizlere en uygun fiyatlarda ürünlerimizi sunuyoruz. Katalog ve modellerimizi görmek, değerlendirmek için bekliyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.