Mermer Kesme

Mermer Nasıl Kesilir?

Türkiye tespit edilmiş ve enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı tarafından onaylanmış 13,9 milyar ton mermer rezervi ile dünya da mermer üretiminde söz sahibi bir ülkedir. Bunun 9,5 milyar tonu çıkarılabilir ve işletilebilir mermer rezervi olarak saptanmıştır. Dünya mermer ihtiyacını 75 yıl karşılayacak kadar işletilebilir ve çıkartılabilir mermer rezervimiz vardır. Mermer kesimi yöntemlerinden önce mermerin yapısal özeliklerinden kısaca bahsedelim. Sert yapılı kırılgan ve kristalize içerikli işlenmesi çok zor olan bir madendir. Mermerin kesimi ile başlayan yolculuğu madenden başlar ve evre evre devam ederek evlerimizde ya da kullanılacağı yerde son bulur. Bu uzun yolculuğunun aslında ilk safhasıdır buradan sonra yüzyıllar boyu insanlara hizmet etmek üzere olacağı yolculuğu başlamıştır. Bu arada her evrede kesim makinaları da farklı fonksiyon ve büyüklük olarak değişkenlik gösterir. Bu sert maden için kullanılan makinaların çoğu büyük ölçekli endüstriyel makinalardır. Mermer ocağı içerisinde mermer nasıl kesilir diye sorarsanız, su ve kumu karıştırarak yüksek basınç ile çok süratli bir şekilde püskürten bir makinadan bahsetmeliyiz. Kendi rayları üzerinde ileri geri hareket edebilen büyük helezonik kanallı kollara sahip bu azamet makine, bir seferde 35 tona kadar bir mermeri kesip taşıyarak fabrikaya yollayabilecek hale getirmektedir. Mermer kesme işini yapan bu devasa endüstriyel makinalar delme çatlatma, elmas telle kesme, zincirli kollu kesiciler yardımıyla da kesilerek çıkarılır. Bu tehlikeli büyüklükteki mermer madenini yeraltında bulunan mermer ocaklarında da topuk yöntemi de denilen aynı üslup ve uygulama ile çıkartılmaktadır. Fakat yeraltında çıkartılan bu ağır tonajlı madenin yeryüzüne çıkarılması da ayrı bir ustalık ister. Uzun mesafeli raylar üzerinde ocak çıkışına kadar getirilen mermer bloklar, uzun ve büyük ağır tonaj kaldırabilen vinçlerle, taşınması için kamyonlara veya tırlara yüklenir. Fabrikaya getirilen mermer bloklar kaldıraç sistemi ile tezgâhlara taşınır. Buradan sonra kalıplar haline getirilir ve parlatma işlemine geçilir. Verimsiz yöntemlerle çıkarılan doğal taş rezervlerimiz, ekonomimize kayıplar verdirdiğinden bu uygulama esnasındaki kıstas en az kayıp, kırık ve parçalanma ile taşı yeryüzüne çıkarma mücadelesidir aslında.

Evde Mermer Kesilir mi?

Mermer Kesim
Mermer Kesim

Evde mermer kesimi yapılabilir ve biraz ustalık ve uygun ortam olması gerekmektedir. Mermer mutfak tezgâhları bazen musluğun bulunduğu yerden lavabo konulabilmesi için kesilmek zorunda kalınır. Evde mermer nasıl kesilir birkaç basit yöntem olsa da mermeri çatlatmamak ve zarar vermemek, bütünlüğünü bozmamak gerekir. Jet taşı takılmış spiral kesme aleti ile (diğer kesme uçları ile kesmeye çalışmayın kesinlikle)tezgâh üstü mermerler, ev içi kaplama mermerler, dış cephe mermerleri uygulanırken de mermer kesimi bu el aletleri ile yapılabilir. Kesim yaparken toz olmaması için mermer ıslatılabilir. Çok yavaş ve dikkatli kesilmelidir, tehlikeli bir iştir, ustalık isteyen bir iştir. Kesmeden önce kesilecek kısım üzerine bant yapıştırılarak daha az toz çıkarılması ve aynı zamanda mermerin çatlatılmaması sağlanır. Ayrıca mermer parçanın düz kesilebilmesi için bant yapıştırılması da faydalı olacaktır. Evde mermer delinir mi, evet delinir fakat bunu yaparken mermerin zarar görmemesi ve aşırı toz olacağından, tozdan korunmak için gerekli önlemlerin alınması lazımdır.

Tozsuz Mermer Kesimi Nasıl Yapılır?

Tozsuz mermer kesimi yapabilmek için usta bir elle kesilmesi ve pratik el aletleri ile iş yapılması gerekmektedir. Suyun yüzey ısınmasında ve termik gerilimi engellemedeki faydaları göz önünde bulundurulmalıdır. Daha az zayiat ve tozsuz mermer kesimi için olmazsa olmazıdır mermer kesimi için su. Tozsuz mermer kesimi için su ile kesim teknikleri fabrikalarda kullanılmalı, işçi sağlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple firmalar su ile kesim sağlamakta ve iş ve işçi sağlığını gözetmektedir. Bu ocaklarda kesim esnasında çıkan atık tozlar ve bunları hapsetmek içinde atık sular ortaya çıkar. Bu atıklarında çevreye zarar vermemesi için hapsedilmesi gerekir. Bu atıkların geri kazanılması sağlanmalıdır. Diğer dünya mermer üreticilerinde bu oran %80 iken bizde %30 lar civarındadır ancak artık daha gelişen sanayilerimizle daha doğru ve fonksiyonel projelerle mermer ocaklarının atıklarını minimuma indirmeye çalışmaktadır. Teknolojinin tüm imkanları ile milli servetlerimizden biri olan mermeri korumak ve gelecek nesillere ölümsüz eserler bırakmak için çalışmaya devam etmekteyiz.

Su ile Mermer Kesimi

mermer su kesim
Waterjet Mermer Kesim

Monolama makinası ile su tazyiki uygulanarak yapılan kesim tekniği ile mermer ocakları içerisinde de tozsuz ve en az atık ile yeryüzüne zarar vermeyerek kesim yapılmakta ve böylelikle kullanılmayan parçaları çıkartmada kullanılmaktadır. Ayrıca su jeti denilen yeni tip makinalarla 0,1 milim ile 200 mm arasındaki tüm mermerlere soğuk kesim uygulanarak yapılabilmektedir. Buradaki güzel taraf su ile kesim yapıldığı için kesilen yüzey üzerinde ısı ya da yüzey gerilimi oluşturmaması böylelikle kesim zayiatı vermemesidir. Kullanımı pratiktir. Farklı huzme başlıkları kullanılarak yumuşak veya sert yüzeyler ( cam, mermer, granit, çelik vb.)rahatlıkla kesilebilir. Cnc tezgâhları üzerinde hareket eden, 60000 PSI ile çok yüksek basınç ve hız altında, özel pompalar ile donatılmış olarak çalışan su jeti makinaları istenilen ebatlarda ve şekilde ürünleri hızla ve hatasız olarak üreterek ortaya çıkarmaktadır. 5500 barın üzerinde hatasız kesim yapabilen bu yeni teknoloji makinalar ile istenilen kesimler sağlanmaktadır.

Mermer kesimi, mermer delinmesi, tozsuz mermer kesilmesi ve delinmesi ile ilgili ya da mermeri ilgilendiren tüm soru, bilgi ve talepleriniz için firmamızı arayarak yardım istemeniz yeterli olacaktır. Mermeri ilgilendiren her konu için yanınızda ustalarımızla makinalarımızla ekipmanlarımızla sayısız ve eşsiz güzellikteki ürünlerimizle hizmetinizdeyiz. Aramanız yeterli olacaktır.

Mermer Kesme Makineleri

Mermer madenini diğer madenlerden ayıran en önemli özellik madenden büyük kütleler halinde çıkarılmak zorunda olmasıdır. Bu sebeple zayiat ta çok olmaktadır. Planlaması yapılmadan yapılamayacak olan bu işlem 6 ana esas üzerinde çalışılır ve çıkarılır;

  • 1-Planlama
  • 2-Hazırlık
  • 3-Kesme
  • 4-Ayırma
  • 5-Ebatlama
  • 6- Stoklama

Hassas ve kademeli bir işlem olan mermer işletme işi için mutlaka endüstriyel mermer kesme makineleri kullanılmalıdır. Mermer kesme makinesi olmadan eskiden patlatma, diskli kesici makinalarla veya helezon telle kesme yöntemi kullanılıyordu. Günümüzde uygulanan yöntem ise delme çatlatma yöntemi, elmas telle kesme yöntemi veya helezonik kollu kesicilerle kesme yöntemi olarak uygulanıyor. Yeni yeni uygulanmaya başlayan yöntemler ise basınçlı su ile kesme, kimyasal yolla çatlatma yöntemi, termal şok kesimi ve lazer ultrason yöntemi olarak yapılmaktadır. Mermer nasıl kesilir ise zayiat verilmez, işte tüm mesele budur aslında. Mermer çıkaran ve mermer ocağı işleten firmalar bu hususta bir yarışın içinde ve bitmek tükenmek bilmez bir hassasiyetle davranmaktadırlar. Su ile mermer kesimi küçük tezgâhlarda da yapılsa da işin ilk başlangıcında da su ve silisyum kum karışımı kullanılan makinalar vardır. Mermer ocaklardan çıkartılıp fabrikalara geldikten sonra ise, dairesel elmas kesme makinaları, soketli ve dairesel mermer kesme makinaları kullanılmaktadır.