Mermer Merdiven ve Basamak

Mermer Basamak Çeşitleri

Mermer basamak çeşitleri arasında en fazla kullanılan modeller Döner basamaklardır. Merdivenlerde seramik ürünlerin kullanılmaması gerekir. Bunun da en önemli nedeni aralarında bulunan boşlukların zamanla kirlenmesi ve kırılmaya karşı dayanıksız olmasıdır. Mermerler bilindiği üzere basınca ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Mermerlerin yıkanması veya silinmesi esnasında herhangi bir renk kaybı veya diğer olumsuzluklar oluşmaz.  Mermer üretiminde ilk sırada yer alan firmamız hem ithalat hem de ihracat yapmaktadır. Mermerlerin kullanım alanlarına göre belirli kalınlık ve ölçülerde özenle kesilen mermerler basamak ve merdiven uygulamalarında kullanır.

Mermer Basamak Merdiven Fiyatları

En ucuz Mermer basamak kaplama takım fiyatları bej mermer dir. Diğer ürünler buna nazaran daha yüksek fiyatlardadır.

Mermer basamak ve merdiven fiyatları konusunda bilgi verecek olursak mermer basamak modelleri ve merdiven mermer modellerine göre fiyatlar değişmektedir. Örnek olarak ithal olarak gelen mermer modelleri ülkemizde bulunan doğal taşlara göre daha pahalı olmaktadır.  Fiyatlar metretül ya da metrekare bazında hesaplanmaktadır.

Mermer basamak birim fiyat değerleri m2 üzerinden hesaplanmaktadır. Mermer basamak metrajı artı harç, ilaç ve yapıştırıcısı, artı mermer basamak takım, artı merdiven mermer basamak işçiliği dâhil olmak üzere saat ya da m2 cinsinden hesaplanır. Mermer basamak örnekleri arasından seçilen ya da tercih edilen merdiven mermer modelleri, basamak mermer uygulama yapılarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Bu ürünün tercih edilmesindeki en öncelikli sebeplerden birisi de uzun ömürlü olmasıdır. Kolay aşınmaması, kolay kırılma ya da bozulma yapmaması, nadir bulunması ürün gamının da fiyatlı olmasına sebep olmaktadır. Mermer basamak fiyatları Ankara da farklı iken ürünün çıkarıldığı illerde biraz daha cazip olabilmektedir. En çok talep gördüğü için en fazla değişken mermer basamak fiyatları, bej mermer basamak fiyatları ve emparador mermer basamak fiyatlarıdır.
Ucuz mermer basamak aramak yerine, suni merdiven basamak yaptırma seçenekleri de değerlendirilebilir. Tabii ki gerçeği kadar gösterişli ve uzun ömürlü olmayacaktır. Değişen zevkler ve talepler doğrultusunda en çok talep edilen ürünlerden biriside mermer basamak, granit tezgâh uygulamaları olmuştur.

Mermer Basamak Uygulamaları

Mermer basamak uygulamaları ülkemizde yeni yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Afyon, Bilecik, Marmara Adası, Uşak ve Niğde’den çıkarılan mermerler siyah ve ya beyaz renklerde merdiven uygulamalarında kullanılır. Merdiven ve basmak girişlerinde istenilen dekoratif modellerin verilmesine olanak veren doğal taşlar yaygın bir şekilde kullanılır. Kaplan modeli olarak bilinen mermerler basamaklarda kullanılmaktadır. Mermerler ısı yalıtım görevi de gördüğünden yapı içi ısı kaybını da önlemektedir. Ayrıca mermer basamak ve merdivenlerde kullanılan modeller şık ve doğal görünüşleri sayesinde yapı içinde oldukça güzel bir görüntü oluşturmaktadır.

Mermer Merdiven Şıklığı

Mermer merdiven, doğal görünümü, şıklığı, parlak ve net renkleri ile ilk bakışta göze hitap eden yapılardan biri. Mermer merdiven döşemeleri ve süpürgelikleri gerçek anlamda sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunuyor. Yapının sağlamlığını artıran bu doğal taş türü, aynı zamanda merdivenin gösterişini ve albenisini de artırıyor. Son yıllarda daha fazla rağbet gören doğal taş kaplaması, çok uzun ömürlü oldukları için tercih ediliyorlar.

Mermer Merdiven Avantajları

Mermerin oldukça geniş bir kullanım alanı olduğu bir gerçek ancak, yer döşemeleri ve merdivenlere çok yakıştığını da söylemek gerek.

Çok fazla avantajı olan ürünün, merdiven çeşitleri üzerindeki olumlu yönleri aynı oranda fazla. Su, nem ve rutubetten etkilenmeyen mermer kaplamalar, binanın nem alarak rutubetlenip çürümesini de önlemiş oluyor.

Isı kaybını önlemesi sayesinde bina içi yalıtım sağlamış oluyor.

Ağırlıklara dayanıklı olan bünyesi üzerinde konumlandırılacak ağır nesnelere oldukça dayanıklı. Bu da merdivenlerde maksimum dayanıklılık anlamına geliyor.

Çizilmeyen, aşınmayan ve kırılmayan yapısı sayesinde yıllar boyu ilk günkü gibi rahat ve güzel görünümde kalabiliyor.

Mermer merdivenler, sahip oldukları renkleri de kaybetmiyor. Uzun yıllar sonra bile herhangi bir solma, yıpranma, aşınma örneği göstermeden kalabiliyor.

Mermer merdiven basamağı, pek çok kişinin sıklıkla kullandığı yerlerden olduğu için çabuk deforme olabiliyor. Bu nedenle dayanıklı ürünlerle kaplanması, onu dirençli ve kaplatmadan önceki haline göre iki kat daha sağlam yapıyor.

Uygulandığı mekanları daha şık, daha modern, daha hijyenik gösteriyor.

Mermer merdiven kaplaması için maksimum fayda aranıyorsa, kesinlikle kaliteli mermerlerin tercih edilmesi gerekiyor. Uzun yılların verdiği birikimle doğal taş üretimi yapan firmamızda, istediğiniz özellikte, yüzünüzü güldürecek mermer çeşitlerini bulabileceksiniz.

Mermer Merdiven Kaplama

Mermer merdiven kaplama son derece ustalık isteyen bir iş. İşinin uzmanı ellerde yapılmadığında kullanılan mermerin ömrünü bile kısaltabiliyor. Bu nedenle her işte olduğu gibi doğal taş döşeme işlemlerinde de işi bilene yaptırmak büyük önem arz ediyor.

Kaplama yapılabilmesi için uygulanacak mekanın temiz ve yüzeyinin kirlerden, topraktan, alçı vb. kalıntılardan arındırılması gerekiyor. Ardından beğenilen mermer merdiven döşemesi işlemine gerçekleştiriliyor. Bu işlem gerçekleştirilirken, ebatların doğru alınmış ve merdivenin çaplıklarının iyi hesap edilmiş olması önem teşkil ediyor. Potluklar, yamukluklar ya da eğriliklerin giderilmesi için doldurma ya da kesme işlemlerine başvurulabiliyor.

Merdiven Mermer Basamak Yapımı Nasıldır?

Mermer basamak, sağlamlığı ve zarafeti ile kullanıldığı mekânları asil ve göz alıcı hale dönüştürür. Tarih boyunca tüm yüksek medeniyetler, renkli mermer basamak kullanarak medeniyetlerinin ihtişamını sergilemek istemişlerdir. Yüzyıllar boyunca estetik, zarafet, kalıcılık ve bayındırlık sembolü olan mermer basamak yapımı şöyledir. Mermer basamak uygulamaları işlem yapılacak yerin büyüklük küçüklük ve derinlik yükseklik bilgileri göz önünde bulundurularak önceden kesilerek ya da işlem esnasında kesilip hazırlanarak yapılır.

Mermer Basamak Montajı Nasıl Yapılır?

Mermer basamak yapımın da ölçülerin doğru alınması çok önemlidir. Bu sebeple mermer basamak modelleri seçimi kadar, uygulama tecrübesi bilinci de aranmalıdır. Mermer basamak detayı iyi hesaplanmalıdır. Mermer basamak hesaplama işinde ölçüm hatası yapmadan alınmalı, milli servet olan mermerimizi zayi etmemeye çalışılmalıdır. Terazi, ip, yapıştırıcı, gönyeli basamak mermer kesme makinası, su, akm (mermer yapıştırıcısı) merdiven mermer basamak için gerekli malzemelerdir. Çimentonun fazla katılması çabuk tutması ve donması açısından daha faydalı olur. Mermer basamak ölçüleri uzadıkça kırılma olasılığı da artmaktadır. Bu sebeple mermer basamak montajı esnasında yeterli donanım mermer basamak takım halinde hazır olması lazımdır. Çizilmesini engellemek içinde, uygulama esnasında sürekli süpürmek ve öncelikle basamak sonra ara bölümler döşenmeli en son da merdiven basamak süpürgeliği yapılmalıdır. Merdiven mermer basamak montajı için en son derz ile kenar boşlukları da doldurulmalıdır. Özellikle Bilecik bej mermer basamak hassas ve damarlı olduğu gibi bir o kadar da etkileyicidir. Mermer basamak işçilik fiyatları, piyasa koşulları göz önünde bulundurularak tespit edilir. İşin zorluğundan kaynaklı olarak ustalık ciddi derecede önem arz eder. Mermer basamak dekorasyon açısından etkileyici görseller sunar. Emperador mermer basamak ise derinlik ve nicelik açısından etkileyicidir. Gerekirse döşendikten sonra mermer basamak silimi yapılmalıdır. Mermer basamak parlatma, mermer basamak boyama, mermer basamak kaplama, mermer basamak temizleme işlemleri içinde gerekli destek üretici firmalar eliyle istenilen ölçütlerde yapılmaktadır.

Merdiven Mermer Basamak Çeşitleri Nelerdir?

Merdiven mermer basamak çeşitleri her geçen gün artmakla beraber en bilinen ve tercih edilenleri şunlardır. Bilecik bej mermer basamak, siyah mermer basamak, Sivrihisar mermer basamak, gri mermer basamak, basamak mermer granit, beyaz mermer basamak, Bursa mermer basamak, emparador mermer basamak, mermer basamak İzmir, mermer basamak döşeme Ankara, traverten mermer basamak olarak satışa sunulmaktadır.

Merdiven Basamak Pozu Ne Demektir?

Mermer basamak yapılması pozu işin yapılması ile ilgili ön bilginin verilmesi demektir, ürünün ve iş içeriğinin vasıfları ile ilgili bilgiler verilmesi demektir.
Örnek; Poz No 26.621/C
Tanım; Beyaz mermer plaklar ile merdiven basamağı kaplaması (basamak 3 cm, rıht 2 cm kalınlığında) yapılması
Uzun Tanım: BEYAZ MERMER PLAKLAR İLE MERDİVEN BASAMAĞI KAPLAMASI (BASAMAK 3 CM, RIHT 2 CM KALINLIĞINDA) YAPILMASI
Birim; mt2
Pozun Tipi; Analiz
Bulunduğu Kitap; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 ve Öncesi
Hâlihazırda beton basamakların iyice temizlenip ıslatılarak, 400 kg çimento dozlu harçla (mermer basamak poz no:10.009-10.009/MK), döşeme ve duvar kaplaması. Teknik şartnamelere uygun olarak, 3 cm kalınlığında mermer levha ile basamak ve 2 cm kalınlığında mermer levha ile rıhtın tek tek tekparça şekilde hazırlanması ve kaplanması, her türlü malzeme ve zayiatı işyerinde yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma, işçilik, yüklenici genel giderleri ve kârı dâhil, 1 m fiyatı:
ÖLÇÜ: Süpürgelikten basamak ucuna kadar basamak dış kenarı boyları, merdiven basamak mermer hesaplama projesi üzerinden ölçülerek hesaplanacaktır.
Renkli mermer basamak pozu, suni mermer basamak pozu, mermer basamak yapılması pozu, mermer merdiven basamağı pozu denildiğinde de aynı konudan bahsedildiğini bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.