Mermer Nedir? Mermer Nasıl Oluşur

Mermer Nedir? Mermer Ne Demek?

Mermer Allah’ın doğa aracılığı ile insana sunduğu en değerli hediyelerden biridir. Kullanım alanları o kadar çoktur ve geniştir ki anlatmaya kitaplar yetmez. Mermer nedir sorusu binlerce yıllık cevabı olan bir sorudur. Yarı değerli taşlar sınıfının en çok kullanılan bu sebeple de aslında en kıymetli taşıdır mermer. Mermer kullanıldığı ortama değer katan, ömrünü uzatan, asalet ve zarafet kazandıran, kullanım alanları sınırsız denilebilecek kıymetli bir madendir. Damarlı, heykel mermeri ve yumuşak mermer olarak üç sınıfta değerlendirilir. En az Antik Roma dan dan bu yana kullanıldığı bilinmektedir. Bulunduğu yıllardan itibaren ölümsüz eserler bırakabilmek, kendi kültürlerini ve güçlerini kendinden sonra gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla eşsiz mermer yapı örnekleri meydana getirmiş ve sunmuşlardır. Bu anıtsal figürlerdeki ana mesaj güç ve zarafet olmuştur. Zamanın komutanları, sultanları, padişahları, idarecileri, şahları ve zengin erk sahipleri bu mimari ögeyi, kalıcı bir eser kendilerinden sonraya bırakılacak bir mesaj olarak kullanmışlardır.

Büyük usta Mimar Sinan tüm eserlerinde mermer ne demek ve mermer nedir sorusunun en unutulmaz cevabını görürüz aslında. Mermer yapıların tarihi yolculuğunun mihenk taşı olmuş ve en doğru kullanımını uygulayarak göstermiş, mermerin özgür ve bağımsız ruhunu, insanların hizmetine sunduğu eserlerde unutulmaz üslubu ve tarzı ile göstermiştir. Ortaya koyduğu mimari şaheserlerinde özellikle selatin camilerinde, mermeri en güzel sanatsal incelikte ve figürlermiş şekliyle görmek mümkündür. İslam dininin sembol eserlerinde hep mermer yapıların izleri görülmektedir. Yüzyıllarca sanatsal inceliğin ve figürlerin en güzel şekliyle uygulanabildiği maden olmuş ve usta ellerde tarihi yolculuğunu yapmaya devam etmiştir. Batı da ise Michelangelo ve Leonardo Da Vinci en güzel mermer sanat eserleri ve mimari örneklerini ortaya koymuştur. Kısaca mermerin buluştuğu ve uygulandığı her yer kendine gelir ve sanatsal bir estetik, incelik kazanır.

Mermer Nereden ve Nasıl Çıkarılır?

Mermer tespit edildiği yerde kazılarak ortaya çıkarılan yüzey ya da yeraltı mermer ocaklarında çıkarılır. Sabit raylar üzerine hareket eden ince kum ve suyu karışık olarak püskürtebilen, helikoit biçimli kablolar sistemi ile ağır ve meşakkatli bir işlemle kesilerek blok haline getirilir. Blok halindeki bu mermer kaya işlem yapılarak kalıplaştırma işlemi için mermer fabrikalarına taşınır. Burada da ebatlandırılarak büyük mermer kalıplar olarak kesilip ölçümlenmek üzere istiflenir. Anlatılırken kolay gibi görünen bu işlemler ciddi bilgi birikimleri ve tecrübe aynı zamanda da büyük emek istemektedir. Mermerin yolculuğu uygulama yapılacak yere kadar meşakkatlidir meşakkatli olmasına da, yerine ya da son kullanıcıya ulaştığında da harika bir tarz, güzellik ve üslup katar bulunduğu yere. Madencilik açısından en fazla üretimi yapılan madendir mermer. Mermer nasıl çıkarılır sorusunun en güzel cevabı ise bilgelikle, emekle ve sabırla olmalıdır. Türkiye kullandığı yeni modern teknikler ile dünya da ilk yedi ülkede kendine yer bulmuştur.

Mermer nereden ve nasıl çıkarılır sorusuna en güzel cevabı Anadolu topraklarında alırsınız. Çünkü dünya rezervinin ciddi bir kısmı(Enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı verilerine göre işletilebilir durumdaki mermer rezervimizin %40 olduğu tahmin edilmektedir) bu topraklardadır. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde çıkarılmayan sadece Türkiye ye özgü mermerlerimizde mevcuttur. Traverten, Oniks, Granit rezervlerimizin toplamı da 4 milyar metreküpe yaklaşmaktadır. Mermer nereden çıkarılır tabii ki mermer taş ocaklarından çıkarılır. Türkiye de mermer çıkarılan bazı taşocakları şunlardır. Balıkesir mermeri, Bilecik beji, Afyon mermeri, Amasya mermeri, Adıyaman mermeri, Akhisar mermeri, Bursa mermeri, Diyarbakır mermeri, Denizli mermeri, Elazığ vişnesi mermeri, İzmir mermeri, Karaman mermeri, Kırşehir mermeri, Kütahya mermeri, Muğla mermeri, Toros siyahı, Uşak mermeri ve Tokat mermeri adı altında çıkarılan mermerlerimiz dünyaca ünlüdür.

Dünya da ise Alp – Himalaya kuşağı içerisinde Pakistan, Hindistan, Çin, Anadolu, Ege adaları, Akdeniz ülkeleri İtalya, İsveç, Finlandiya, Güney Afrika, Kore, İspanya ve Brezilya da çıkarılmaktadır.

Mermer Nasıl Oluşur?

Zaman içerisinde oluşmuş tektonik katmanlar arasında sıkışmış kalker yapıların, yeraltında oluşan magmatik sebeplerle ısınması, bu katmanlar arasından yeryüzüne çıkmaya çalışan termal sularla kristalleşmesi ve tektonik katmanlar arasındaki aşırı basınç ile sıkışması sonucu oluşmuş kalsit bazlı, sağlam ve dayanıklı yapılar şeklindeki anlatım mermer nasıl oluşur sorusunun basit cevabıdır. Mermer nasıl oluşur sorusunun kısa cevabı ise kalker oluşumlu tektonik yapıların ısı, basınç, yeraltı suları gibi etkenlerle değişime uğrayarak kristalleşmesi olayıdır. Oniks mermer yapılarda ise kalker yapı içerisindeki silisyum oranı daha fazladır. Mermer oluşumu bütünsel kaya yapısının ilahi dokunuşla dile gelmesidir kısacası, resmen ilahi kerametin insanoğluna mesajıdır.

Mermer Kullanım Alanları & Mermer Nerelerde Kullanılır?

Mermer kullanım alanları olarak başta camilerimiz, hamamlarımız, çeşmelerimiz, bina iç ve bina dış kaplamaları, zemin kaplamaları, havuzlar, tarihi yenileme alanları, mermer sütunlar, mermer sehpalar, mermer masalar, mezar taş ve kenarları, oteller, Avm’ler, banyolar, mutfak tezgâhları, mermer şömineler, eski lahitler, freskler, eski lahitler hatta taş tabletler ve sarayların yapımında kullanılmıştır. Mermer nerelerde kullanılır sorusunun en doğru cevabı ise, siz nereye uygun görüyorsanız oraya yakışır ve değer katar olacaktır. Ayrıca apartman içlerine zemin ve duvar kaplamalarında, dış cephe kaplamalarında, hamam ve sokak kurnaları, fıskiyeler ve süs havuzları da kullanım alanlarından bazılarıdır.  Çünkü içerisine sığındığınız birlikte hayatınızı paylaştığınız değer verdiğiniz insanlar için sanatın, inceliğin, görsel bütünlüğün eşsiz seremonisini sunar mermer sanat eserleri. Mermer kullanım alanları arasında süs eşyaları da ciddi bir ihracat kalemi teşkil eder. Biblolar, heykeller, saatler, mumluklar, kül tablaları, vazolar, hayvan figürleri ve çeşitli meyve figürleri yapılmaktadır. Bulunduğu alanlara kattığı zarif dokunuşlarla mermer kendini kanıtlamış, sizlere katacağı daha çok şeyinin olduğunun farkında olan firmamızın ellerinde sizlere hizmet etmek için buluşmayı bekliyor.