Mermer Parlatma

mermer parlatma küçük alan
mermer parlatma küçük alan

Mermer parlatma yöntemleri amatör ve profesyonel destekli yöntemler olarak iki başlıkta ele alınmalıdır aslında. Mermer nasıl parlatılır diye bir ustaya sorarsanız size basit endüstriyel makinalarla cilalama, zımparalama, toz cila uygulaması gibi tekniklerden bahsedecektir ve bu teknikler kesin sonuç veren uygulamalardır. Özellikle matlaşmış mermer nasıl parlatılır sorusuna en güzel cevaplardan biridir bu uygulamalar. Mermer nasıl parlatılır ise harika bir görünüm kazanır, bugünkü ev hanımlarının en çok sorduğu sorulardan biride budur. Mermer parlatma mermerin yeniden doğması demektir. Mermerde kaydırmazlık, mermer zemin parlaklığı, mermer tezgâhların matlığının giderilmesi kullanıcının en önem verdiği konulardır. Özellikle mermer merdivenlerin kaydırmazlık uygulamalı için firmamızdan teknik destek alabilirsiniz. İstenilen verimin alınması için gerekli işlemler sırasıyla mermer temizleme, mermer kurulama, mermer cilalama, mermer parlatma ve son kurulama uygulaması olarak yapılmaktadır. 

Mermer Nasıl Parlatılır ve Parlar ?

Mermer parlatma uygulamaları silim işlemleri ile uygulanan mermer parlatıcılar ile yapılır. Mermer parlatma işlemi sırasında, parlatma makineleri yardımıyla mermerin yapısına uygun aşındırıcılar kullanılır. (silisyum karbür, elmas ve alüminyum oksit) Sert mermerlerde yumuşak aşındırıcı, yumuşak mermerlerde sert aşındırıcı kullanılmalı, daha sonrasında mermer parlatıcı solüsyonlar sürülerek parlatma işlemi tamamlanır.

Mermerin pratik olarak parlatılması işlemi, keten ağırlıklı aparat ya da keçe kullanarak spiralle yapılır. Parlatıcı solüsyonu uygulama yapacağınız yere dökün ve spiral el makinası ile fazla bastırmadan ve ağır devirde olmak şartı ile gezdirin. Son olarak silin ve eksik olan yerler, diğer yerlerle aynı parlaklığa ulaşana kadar keçelemeye devam edin. Sonuçtan son derece memnun kalacaksınız.

Mermer Ne ile Parlar?

Mermer için en önce söylememiz gereken, en başta temiz bakılmasının ve sürekli silinmesinin çok faydalı olduğudur. Ayrıca ağır kimyasallardan kaçınılmalı, mermeri asit esaslı malzemelerden korumalıyız. Ayrıca su birikmesine de müsaade etmemeliyiz. Kolay çizilmeyen bu malzemeler bu şekilde kullanıldığında aşınmaz, zarar görmez ve kolayca matlaşmaz. Ancak gerekiyorsa mermer silim işlemi ile de parlatabilirsiniz.

Öncelikle mermer nasıl parlatılır değil ne ile parlatılır sorusunun cevapları hususunda yardımcı olalım size. Mermer pratik parlatma makinaları, mermer el cilalama makinaları, mermer toz cilaları, mermer sıvı cilaları, mermer silim pedleri, elmas parlatma pedleri, yüzey yenileme pedleri, sulu yüzey temizleme pedleri, kimyasal cilalama malzemeleri, honlama makinaları ve malzemeleri, çelik yünlü cila pedi, kurutma fanı, binilebilir silim makinaları, kurutma ve parlatma paspasları gibi malzemelerle çalışmak gereklidir. Mermer üzerinde kristalize mermer uygulaması, polimerize mermer uygulaması ya da istenilen başka tüm uygulamalar için yanınızda ve hizmetinizdeyiz. Aşırı kaymaları engellemek için basit taşlama yapan mukarta aparatı denilen bir spiral aparatından faydalanılır.

mermer parlatma geniş alan
mermer parlatma geniş alan

Büyük alanlarda ise daha büyük donanımlarla hatta binicili cilalama ve parlatma işlemi yapılmalıdır. Büyük cilalama makineleri m2 ye 30 saniyeden daha fazla uygulanmamalı diğer bölgeler ile aralarında fark oluşmaması için dengeli cila ve parlatıcı kullanımına dikkat edilmelidir. Mermer parlatma işleminden sonra mermer cilalama işlemi yapılır böylece mermeriniz eşsiz bir görünüm kazanarak ilk günkü güzelliğine kavuşturulur. Her türlü yardım ve destek için yanınızdayız. Sayfamızdan ya da telefonlarımızla yapacağınız aramalarınıza malzeme ve teknik destek vererek yardımcı oluyoruz. Doğallığından ödün vermeyenler için mermeri öneriyoruz.

 

Matlaşmış Mermer Nasıl Parlatılır?

Öncelikle silim makinası ile ıslatılarak kabaca temizlenen yüzey iyice kurulanır. Daha sonra toz aktivatör yere serpilerek konulur ve bu şekilde de silim cihazı ile üzerinden geçilir. Daha sonra makinaya ağırlık takılarak bir kat daha silim işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra bir kez daha kurulama yapılır. Daha sonra kalından inceye gitmek suretiyle üç kez zımparalama yapılır ve her seferinde yüzey üzerindeki kurulama yapılarak sonraki uygulama için zemin hazırlanır. Bu kalibreli uygulamalar sonunda sırayla toz pasta ve kristalize cila atarak önce mermerler arasındaki kot farkı ortadan kaldırılmalı sonrasında da kristalize cila ile uygulama bitirilmelidir. Mermer parlatma uygulamaları mermer cilalama uygulamalarından önce yapılmalıdır. Mermer cilalama uygulamaları biraz daha profesyonel destek isteyen endüstriyel donanımlar kullanılan işlerdir. Bu sebeple her dilediğinizde size bir telefon kadar yakınız.

Evde Mermer Parlatma

evde mermer parlatma
evde mermer parlatma

Küçük alanlarda ve evlerimizde yapabileceğimiz evde mermer parlatma uygulaması, güzelce temizlediğimiz ve kuruladığımız mermer üzerinde yapılır. Kararmış mermerlerin parlatılması için önce 400 lük sonra 1000 lik su zımparasını matlaşan mermer üzerine, zımparayı elimizle sıkıca tutarak uygulayabilmemiz için sabun büyüklüğündeki bir tahta parçasına sararak ve oval hareketlerle yüzey üzerine sürterek yüzey matlığını alırız. Sürekli ıslatarak ve her uygulamadan sonra da kurulayarak zımparalamaya devam ederiz. Parlatma işlemine el spirali ile spiral uç su zımparası kullanarak mermer matlığı kaybolana kadar devam ederiz. Bu uygulamadan sonra da mermer cilası ile son rötuş verilir ve mermerimiz tamamen yenilenmiş olur. El zımparaları kaba matlığı almak için, spiral ise dairesel hareketlerle eşit oranda temizlemek ve parlatmak için kullanılacaktır. Daha sonrasında ise mermer parlatıcı satın alarak spiral ve ona uygun uçla mermer parlatma yapılır. Tabii bu uygulamalar dar ve küçük yüzeyler için evde yapabileceğimiz uygulamalardır. Burada da bu işlem uzun zaman alacaktır ancak sonuç garantidir. Evinizde matlaşan, kirlenen, kırılan ve bozulan tüm mermer ürünleriniz için bizden profesyonel destek alabilirsiniz unutmayın her zaman yanınızdayız ve bir telefon uzağınızdayız.

 

Mermer Evde Nasıl Parlatılır ?

Evde mermer parlatma işlemi için herhangi bir hırdavatçıdan alacağınız parlatma solüsyonu, parlatma keçesi ve spiral el makinası yeterli olacaktır. Solüsyonu dökün, ağır devirde, hafifçe bastırarak uygulayın. Temizledikten sonra kontrol edin ve her yer eşit oranda parlayana kadar işleme devam edin. En sonunda, parçacık ve solüsyonun yüzeyden temizlendiğinden emin olana kadar yüzeyi iyice temizleyin.