Mermer Sütun

Mermer Sütun Nasıl Yapılır?

Mermer sütun antik çağdan günümüze gelen uygarlıkların kültür, gelişmişlik ve erklerini ortaya koymak için mimari sanatsal ve yönetimsel kabiliyetlerini kanıtlamak üzere yaptıkları, eserlerden bazılarıdır.  Binaların yapıların ya da alanların ihtişamını arttırmak ve yüklerini taşımak için imal edilmiştir. Yük taşıması açısında mermer sütunlar kaide, gövde ve başlık olarak üç kısımda incelenir. Günümüze kadar bozulmadan gelmeleri tarihi bilgilerimizi aydınlattığı gibi, yeraltı zenginliklerimizin de farkına varmamızı sağladı. Eşsiz oniks, granit ve mermer sütun üretimi sanatsal inceliğin, derinliğin, kültürün aktarımı anlamına gelir. Uzun ömürlü tüm ürünler geçmişten geleceğe bir köprü olmuştur. Mermer sutun yapımı tarihsel bakış açısının zaman içerisindeki değişkenlikleri, becerilerin farklı yorumları olarak karşımıza çıkar. Mermer sütun modelleri farklı coğrafyadan farklı desenler ve farklı mermer sütun modelleri ortaya çıkarmıştır. Ancak mermer sütunlar sarayların, tapınakların, kiliselerin, camilerin, kalelerin, şadırvanların yani erk sahibi yöneticilerin anlayışlarını, inançlarını, yönetim şekillerini geleceğe taşıyarak anlatmıştır. Bugünlere kadar ulaşmış bu harika yapılar bugünde evlerimizi süslemeye başladı. Hazır mermer sütun nasıl yapılır sorusunun cevabı bizlerinde geleceğe taşıyabileceğimiz uzun ömürlü yapılar üretecek kanallı, oluklu, süslü yapılar arasından tüketici talebine uygun ürünler sayesinde belirlenir ve yapılır.

Mermer Sütun Başlığı

Üst kısımdan gelen yükü aşağıdaki dar kısma aktaran organdır. Cami ve medreselerde daha sade olsa da Roma dönemine ait yapılarda çok daha gösterişli yapılmıştır.

Mermer Gövde

Tambur denilen çoklu aynı ölçütteki parçalardan ya da yekpare tek parçadan oluşan çatını asıl yükünü taşıyan helezonik ya da yapıldığı döneme göre değişkenlik gösteren tek çizgi mermer sütun gövdelerdir.

Mermer sütun kaidesi

Alt kısımları kare ve üst kısımları gövde ile uyumlu olması için dairesel yapılmış tüm sütun gövde ve sütun başlığının yükünü taşıyan ve yer ile uygun açıda buluşmasını sağlayan kısımdır.

Mermer Sütün Çeşitleri Nelerdir?

Mermer sütun çeşitleri kaide üstüne oturtulan sütunlar ve direkt yapı üzerine konulan sütunlar olarak öncelikle mimari açıdan ikiye ayrılır. Mermer sütun imalatı yapan firmalar renklerine göre ayırdıktan sonra sütun tiplerini ve mermer sütun çeşitlerini de üretim taleplerine göre ayırırlar. Satılık mermer sütün çeşitleri mermer sütun başlıkları açısından değerlendirildiğinde; mermer kolonlar, bina yükü taşıma sütunları, süs amaçlı mermer sütunlar, dor nizam sütunlar, korint nizam işlemeli sütun, kanallı mermer sütun, iyon nizam mermer sütun, limra mermer sütun, mükarnas sütun, traverten mermer sütun tip olarak bilinenleridir. Bej mermer sütun, , siyah mermer sütun, beyaz mermer sütun, gri mermer sütun, marmara mermer sütun (pijamalı Marmara sütun) ve Emperador mermer sütun ise renk ağırlıklı olarak imal edilmektedir. Mermer sütun kaplama, talep sahibi insanlar için bina içlerine yapılan normal düzlem sütunlar üzerine yapılmış mermer sütunlardır. Yuvarlak mermer sütun uygulamaları ile de tüm alanlara uygulama yapabilmekteyiz talepleriniz doğrultusunda ve beklentilerinize göre ürünler sizleri beklemektedir.

 Mermer sütun fiyatları Ne Kadar?

Mermer sütun fiyatları ürünlerin üretim yerine, ölçülerine, modellerine ve uygulama zorluklarına göre değişkenlik göstermektedir. Tüm alanlarda kullanabilen mermer türevleri gibi mermer sütun modelleri de, uygulandığı ortamları mimari ve estetik açıdan doldurur. Zamanın yolculuğunda mermer sütun başrol oyuncularından en önemli figürdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.