Mermer Temizleme

Mermer Temizliği & Mermer Nasıl Temizlenir?

mermer temizliği
mermer temizliği

Mermer temizliği, sağlık ve korona virüs gibi salgınlar için arınık ve mermerin doğal parlaklığının korunması için sık sık yapılması gerekli bir rutindir. Temiz görünümlü mermerler her ne kadar göz alıcı ve doğal ise de matlaşmış kirlenmiş ve rengi kaçmış mermerler de mutfağınızı o kadar itici yapacaktır. Mermerin ilk günkü parlak ve canlı görünümünü koruması bizim onu temiz ve bakımlı tutarak sürekli kuru tutmamız ve aşırı ısı ve kimyasallardan korumamızla nispeten sağlanır aslında. Ancak yine de yıllar içerisinde parlaklığını kaybedecek ve matlığı giderici, cilalama ve parlatma uygulamalarına ihtiyaç duyacaktır.

Mermer nasıl temizlenir sorusunun cevabını ıslak mob ve kurulama paspasları ile pratik ve basit temizleme işlemi ile anlatmaya başlayabiliriz. Mermer nasıl çizilmeden temizlenir, matlaşmadan ve lekeleri çıkarır? Suyun üzerinde uzun süre birikerek kalması mermer tezgahları matlaştırır. Böyle durumların önüne geçmek için işinin ehli bir mermer ustasına mermerinizi yaptırmanız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü su terazisinin doğru kullanılmaması suyun eğiminin doğru verilmemesinden su birikmelerine, bu ise mermerinizin matlaşmasına sebep olur. Mermer alanlarınız eğer siyah ise çizilmemesi için daha özen göstermeli buralarda kullanılan bezlerin yumuşak olmasına dikkat edilmesi şarttır. Beyaz ve gri mermerlerde ise matlaşma ve aşırı ısı kaynaklı deformasyonlar beklenebilir. Tüm bu sorunlarınız için basit pratik çözümler sunuyoruz. Bir su bardağı suya iki tatlı kaşığı karbonat ve bir tam limon suyu sıkın ve karıştırarak homojen hale getirin, beyaz mermerlerinizde ışıl ışıl bir temizliğe ulaşmış olacaksınız. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda mat ve kirli yüzeylerde doğal ve çiziksiz bir parlaklık elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Evinizdeki tüm mermer ürünler için dikkat etmeniz gereken en önemli kural ağır kimyasal temizleyicilerden uzak durmanızdır. Emin olun bu şekilde daha düzgün ve parlak mermer ürünleriniz olacaktır. Mermerin kararmış köşelerinde de uyguladığınızda bu karbonat limon karışımının anında etkisine şahit olacaksınız. Fakat bu uygulama parlaklığı tamamen kaybolmuş ve özelliğini tamamen kaybetmiş yüzeylerde etkili olamaz. Bu tür yüzeyler içinde firmamıza başvurarak teknik destek ve yardım alabilirsiniz. Sitemizden ya da telefonlarımızdan yapacağınız tüm aramalar için yedi gün yirmi dört saat hizmetinizdeyiz.

Mermer Ne ile Temizlenir?

Mermer temizleme malzemeleri olarak kullanılan, yumuşak bezler, süngerler, ıslak mob ve kurulama paspasları ile her yerde satılan temizleme deterjanları ile yapılır. Süreklilik esastır.

Mermer Araları Nasıl Temizlenir?

Bir su bardağı suya iki tatlı kaşığı karbonat ve bir tam limon suyu sıkın ve iyice karıştırın ve karışımı mermer aralarına sürün. Kararmaların ve kirlerin hemen temizlendiğini göreceksiniz. Daha zorlu lekeler için bulaşık makinası parlatıcısını kullanabilirsiniz.

Mermer Cilası Nasıl Temizlenir?

Mermer cilası sıcak su ve sünger yardımı ile kolaylıkla temizlenebilir. Aralara girmiş cila lekeleri içinse falçata ve ince spatula yardımı ile temizlik yapabilirsiniz.

Mermer Sararması Nasıl Geçer?

Pratik yöntem olarak hazır limon suyunun içerisine atacağınız tuz ile sararmış bölgeleri ılık su ile ovalayın sonuçtan çok mutlu olacaksınız. Karışım yarım litre hazır limon suyuna iki yemek kaşığı tuz oranında olmalıdır. Detaylı bilgi için sitemiz içerisinde yer alan mermerde sarı lekeler konulu makalemizden faydalanabilirsiniz.

Mermer Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Karbon esaslı mermerlerin lekeleri ıslak ya da nemli bezlerle kolaylıkla silinebilir. Mermer lekesinin oluştuğu yerlerde el sabunu ve sıvı sabunlarla da güzel sonuçlar alınmaktadır. Mermerden leke nasıl çıkarılır, mermer izi nasıl çıkarılır ve mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkar sorusunun cevabı ile ilgili olarak sürekli sabunlu su ile temizliğin sararma ve kararmalara engel olduğu söylenmelidir.

Mermer Yanığı Nasıl Geçer?

Mermer yanıkları ancak mermer parlatma ve cilalama işlemleri ile çıkartılır. Profesyonel yardım gerektiren bu işlemler için arayın görüşelim.

Mermer Harç Nasıl Temizlenir?

Mermer harçları kurumadan temizlenmeli, eğer beklemişse spatula ile kazınmalı ve gerekiyorsa falçata ve bulaşık teli ile temizliğe devam edilmelidir. Mermerden Harç Nasıl Çıkar? Mermer harçları kurumadan temizlenmeli ve harç katılaşıp kurumadan müdahale edilmelidir. Kurumuş ise yukarıda anlatıldığı sıralama ile temizlik yapılmalıdır.

Mermer Pası Nasıl Çıkar?

Mermer pası çıkarma işlemi zor bir işlemdir. Mermer üzerindeki paslar zamanla mermer içerisindeki mikro gözeneklere geçerek mermerin rengini bozar. Bu tip sorunlar için zımparalama, parlatma ve cilalama işlemi yapılması gereklidir. Profesyonel yardım isteyen bu işler için arayın yardımcı olalım.

Mermerden Zift Nasıl Çıkar?

Bu zor çıkarılan lekenin tek çaresi vardır o da gazyağı kullanmaktır. Başka hiçbir uygulama fayda vermeyecektir. 100 gram gazyağı 10 m2 yer için yeterli olacaktır. Bir pamuklu bez üzerine dökeceğiniz gazyağı ile mermerin ziftli yerini ovun en fazla üçüncü ovalamadan sonra ziftin çıktığını göreceksiniz.

Mermer Zemin Temizleme?

Mermer zeminler çok kullanılan ve temizliğe en fazla ihtiyaç duyan ancak bir o kadarda kolay temizlenen alanlardır. Standart temizlik malzemeleri ve sıvı deterjanlarla yapacağınız temizlikler kesin sonuç verecektir. Dikkat etmeniz gereken konu 7-8 yılda bir zemin parlatma ve cilalama işlemi yaptırmanızın çok faydalı olacağıdır.

Mermer Nasıl Süpürülür?

Mermer plastik yapılı süpürgeler, moblar, viledalar ile süpürülür. Sert ve yapıda çizik oluşturacak süpürücülerin kullanılmamasında fayda vardır. Elektrikli süpürge ile süpürüldükten sonra ıslak bez ile silinmesi en güzel çözümdür.

Mermer Nasıl Korunur?

Mermeri korumak için bıçak, tel vb. sert temizleme malzemeleri ile temizleme yapmamak gereklidir. Zor çıkan lekeler için hangi leke için zorlanılıyorsa, ona uygun makale ve soru cevaplarımızdan faydalanılarak, sorunun çözümü yoluna gitmeye çalışmalıdır. Mermer sağlam malzemedir ancak estetik açısından çizilmelerden de korunması gereklidir. Uygun sıvılar kullanıldığında çıkmayacak mermer lekesi yoktur. Yine de sorun devam ediyorsa arayın her zaman yanınızdayız.

Mermerden Alçı Nasıl Çıkar?

Alçı ve kireç gibi malzemeler dökülür dökülmez temizlenmelidir. Uzun süre beklemiş kireç ve alçı lekeleri ise sıcak su ve kimyasallar yardımı ile çıkarılabilen lekelerdir. Ağzınızı pamuklu bir bez ile kapattıktan sonra bir litre sıcak suya bir kahve fincanı kireç çözücü dökün. Ve temizlemek istediğiniz kireç üzerine dökün 5 dakika odanın dışına çıkarak bekleyin ve bu arada odanın camını açmayı unutmayın. Sonra elinize aldığınız spatula ile kazıyın sonuçtan memnun kalacaksınız. Basit kireçler için ise kaynayan bir litre suyun içerisine atacağınız limon tuzu da faydalı olacaktır.

Mermer Nasıl Beyazlar?

Mermerinizi beyazlatmak istiyorsanız bulaşık makinası parlatıcısı ile ve bir pamuklu bezle ovalayarak yapacağınız temizlik yeterli olacaktır. Haftada bir kez yapacağınız bu işlem ile sürekli temiz parlak ve bembeyaz mermerlere sahip olursunuz. Karbonat ve hazır limon suyu karışımının da çok iyi geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Mermer nasıl beyaz olur sorusunun da cevabını böylelikle vermiş oluyoruz.