Mermer Yapıştırma

Mermer Yapıştırma

Mermeri işleme sırasında ve montaj aşamasında mermer yapıştırıcı, mermer yapıştırma silikonu ve mermer yapıştırma harcı sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde mermer sektöründe akemi ve polyesterin yanında çimento, fayans yapıştırıcılar ve derz dolgusu gibi doğal yapıştırıcılar, silikon, zift ve su bazlı yapıştırıcılar sıklıkla kullanılmaktadır.

Mermer yapıştırma işleminde, kullanıcılar tarafından güçlendirilmiş formüllü, kolay uygulama imkânı olan, mekanik parlatma sonrası mükemmel parlaklık sunan, çabuk kürleşen, yüksek ısı ve nemde bile yüksek yapışma gücü sağlayan yapıştırıcılar tercih edilir. Ayrıca reaksiyon sırasında minimum çekiş yapan,  kimyasallara duyarsız olan,  zamana karşı üstün dayanıklılık gösteren, hızlı donan ve su emme oranı yüksek mermer yapıştırıcılar tercih edilmektedir.

Ayrıca yapıştırma şekillerine göre; mermer yapıştırıcılar için yatay uygulamalarda su sızdırmazlık ve düşey uygulamalarda sarkma yapmayan, sertleşme esnasında renk değişimi, küçülme, çatlama yapmayan polyester reçine esaslı iki bileşenli mermer ve doğal taş yapıştırıcısı türleri mevcuttur. Öncelikle yapılacak işlem, kullanım alanlarına göre ve kullanılacağı yere göre yapıştırıcıyı seçmek, karışım oranlarını bilmek ve yapıştırıcıyı hazırlamaktır.

Beyaz ve gri renk mermer yapıştırıcılar bulunmaktadır. Ayrıca, yapıştırıcıyı renklendirmek gerektiğinde renk pastası kullanmak mümkündür (Azami %5 Kullanılır). Renk pastası sertleştirici herter pastadan önce katılmalıdır. Renk pastanın gereğinden fazla kullanımı yapıştırıcının özelliğini bozabilir. Yapıştırıcı önceleri güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Mermer yapıştırıcısı donduktan sonra mekanik parlatma ile parlatılabilir, uygulanan yüzeyle aynı parlaklığı alması parlatma yöntemi ile olur. Dondurucu pasta kullanımında fazla ilavesi kürleşmeyi hızlandırır ancak yapışma gücünde azalmaya yol açabilir. Kullandıktan sonra yapıştırıcı kutusunun kapağı kapalı tutulmalıdır.

Mermer yapıştırıcıları gözleri, solunum organlarını ve cildi tahriş eder. Solunduğunda zararlı olabilir. Kullanım sırasında mekânın iyice havalanmasına dikkat edilmelidir. Gözlerinizi, mümkün olduğunca mermer yapıştırıcılar ile temasından kaçınınız. Göze temas sonrasında göz bol su ile yıkandıktan sonra doktora başvurulmalıdır. Mermer yapıştırıcı kutularının kapağı kullanım haricinde kapalı tutulmalıdır.  Çalışırken eldiven kullanılmalıdır. Ateşleyici maddelerden ve çocukların erişiminden uzak tutulmalıdır.

Mermer Nasıl Yapıştırılır?

Mermer nasıl yapıştırılır? Yüzey, yapışmayı azaltacak pürüzlerden arındırılmalı, temiz, kuru, düzgün, yağ, nem, toz ve kirden arınmış ve sağlam olmalı, yüzeyin üzerinde bulunan ince sıvalar kazınarak tamamen temizlenmelidir.  Yüzeydeki delik veya önemli bozukluklar mermer ve/veya fayans tamir harcı ile onarılmalıdır. Gözenekli yüzeyler ıslatılmalı ve yüzey nemli kalacak şekilde su tabakası yok olana kadar beklenmelidir. Bölgesel onarım yapılacak yerlerin onarımları yapılmadan ve onarımları yapılan bölgelerin kuruma ve sertleşmesi tamamlanmadan mermer yapıştırma işlemine başlanılmamalıdır.

Beton yüzeyler, beton astarı ile tek kat astarlanmalıdır.

Mermer yapıştırıcı kullanılacağında, ortam sıcaklığı +5 °C ile +35 °C arasında olmalı, donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulanmamalıdır. Kuvvetli rüzgâr altında, sıcak yüzeylerde veya direkt güneş temasında uygulanmamalıdır. Uygulama esnasında yapışma kuvveti azalacağından mermer yapıştırıcısının yüzeyde film oluşturmamasına dikkat edilmeli, film oluşmuş ise o kısım yeniden taraklanmalıdır.

Uygulama esnasında, mermer yapıştırıcıyı renk pastalarla azami %5 katarak renklendirme mümkündür. Ana malzemeden kullanılacak miktar kadarı alındıktan sonra, alınan ana malzemenin %2-3 oranında da sertleştirici pasta ile karıştırıp yapıştırılacak yüzeye veya dolgu yapılacak yüzeye uygulanır.  Bu durumda ana malzeme, renk pastası ve sertleştirici pasta ile hazırlayacağınız karışım 20°C de 2-3 dakika kadar kullanılabilir halde bulunacaktır.  Uygulama yapılan ve yapışan yüzey, normalde 20°C de 15-35 dakikada tam kürleşme sağlar. Tam kürleşmeden sonra malzeme taşıma veya diğer işlemler için uygundur.  Kürleşme işlemi ortam sıcaklığına bağlı olarak yavaşlayabilir veya hızlanabilir.

Örneğin çift taraflı yapıştırma işlemi yapacaksınız; 25 kg toz harç bir kaba boşaltılır ve 6,5-7 litre su üzerine yavaşça dökülür, bu esnada tercihen düşük devirli bir karıştırıcı ile topak kalmayacak şekilde iyice karıştırılır ve dinlenmeye bırakılır, bu şekilde hazırlanan harç bir müddet dinlendirildikten sonra tekrar karıştırır. Uygulanacak yüzeye göre harç kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır. Mermerin boyutuna ve döşenerek uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğüne göre malanın diş boyutu belirlenmelidir. Yapıştırılacak mermer boyutlarına ve uygulama yapılacak yüzeye göre harç miktarı ayarlanmalıdır. Hazırlanan harç hem yapıştırılacak mermere hem de seramiğin arkasına uygulanmalıdır. Bu durumda hazırlayacağınız harçlı mermerler 20 dk içerisinde daha önceden taranmış harç yüzeyine yapıştırılmalıdır. İyi bir yapışma için, lastik tokmak yardımıyla kuvvet uygulayarak hava dışarı atılmalıdır.

Hazırlanan mermer yapıştırma harcı en geç 3 saat içerisinde tüketilmelidir. Artan veya tüketilmeyen karışımlar tekrar kullanılmamalıdır. Kullanma süresi geçmiş harcın üzerine su koyulup tekrar kullanılması durumunda yapışkanlık özelliği kaybolacağından etkili bir sonuç elde edilemeyecektir. Yapıştırılan yüzeyler için derz doldurma işlemi yerde 2 gün, duvarda ise 24 saat sonra yapılmalıdır.

Özellikle belirtmek gerekir ki karışımlara Kesinlikle yabancı malzemeler ilave edilmemelidir. Uygulama sonrasında, kullanılan tüm aletler kurumadan su ve solvent ile yıkanmalıdır.

Mermer Yapıştırıcıları

Yapıştırıcılar kullanım amaçlarına, kullanılacağı yüzeylere ve sağlayacağı avantajlara göre;

1-            Doğal yapıştırıcılar

                a- Çimento

                b- Fayans yapıştırıcısı

                c-Derz dolgu malzemesi

2-            Yapay (suni) yapıştırıcılar

                a- Akemi

                b- Polyester

                c- Mermer yapıştırma silikon

                d- Zift

                e- Su bazlı yapıştırıcılardır.

Günümüzde geniş yüzeylerde dış mekân, zemin ve iç mekân uygulamalarında dayanıklı yapıştırma ve sızdırmazlık malzemeleri birçok yapıştırma alanlarında kullanılmaktadır. Komponentli Elastik Yapıştırma ve Sızdırmazlık Malzemeleri Esnek ve çok yapışkandır. Mermer yapıştırma silikonu, yapıştırma performansı arttırıcı katkılar içeren çimento esaslı, kayma özelliği azaltılmış, tek bileşenli granit ve mermer yapıştırma harçları ile elastik yapıştırma ve sızdırmazlık malzemelerinin kullanımı kullanıcıya değişik kolaylıklar sağlamaktadır. Kullanım alanlarına göre, çeşitli çalışma alanlarında uygulanan malzemelerde oluşan farklı esnemelerin neden olduğu gerilimlerin azaltılması ve bu sayede dengelenmesi. Sıkı geçme aralıklarının dengelenmesi ve bundan dolayı da sıkı geçme parçalarını zayıflatmaması. Malzeme kırılmasının dengeli gerilim dağılımıyla önlenmesi gerekir. Birleştirilecek parçalar arasında akıcı bağlantılar sağlaması, büyük bağlantılarda yapıştırma boşlukları olsa dahi, istenmeden malzeme içerisine nüfuz etme ve dışına taşmayı önlemesi gibi kolaylıklar sağlamaktadır.

Bu yapıştırıcılar, yapıştırma ve sızdırmazlık teknolojisinin avantajlarını sunmaktadır. Elastikiyet ve sıkı geçme bağlantılarında yüksek sızdırmazlık gerekliliklerinin istendiği her yerde mermer yapıştırıcıları kullanılmaktadırlar. Bu tür uygulamalarda genellikle sarsılmalar, titremeler ve sıkı geçme parçalarının esnemeleri dengelenmelidir.

Mermer yapıştırıcıları rutubetsiz ve kuru ortamda bulundurulduğunda kullanım ömrü uzayacaktır. Kullanılmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesini sağlamak maksadıyla ambalajların ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Sertleşmiş mermer yapıştırıcılar kullanım durumlarına göre uzun süre ve hava sıcaklığına dayanıklıdır. Yapıştırılan yüzeyler, kullanılan yapıştırıcı özelliğine göre belirtilen sürelerde kullanıma hazırdır

Mermer yapıştırma uygulamaları su emme kapasitesi yüzde 3 ün altında olan mermeri, su esaslı ve polimer çimento tabanlı yapıştırıcılarla ya da su esaslı olmayan yapıştırıcılarla (akemi, polyester esaslı taş yapıştırıcıları, epoxy esaslı vb.) yapıştırılarak yapılır. Uygulama yapılacak yüzey kuru, temiz, sağlam olmalı, daha sonra kalkabilecek sıva tarzı tortular kazınmalıdır. Yüzeydeki delikler önceden onarılmış olmalıdır.  Gerekiyorsa yapıştırıcının mermerin rengi ile uyuşana kadar boya katılarak renk uyumunu sağlanır. Kullanacağınız yapıştırıcının tipine göre su esaslı ise nemlendirilmeli ya da diğer yapıştırıcılar kullanılacak ise iyice kurutulmalıdır. Ortam sıcaklığının +5 dereceden daha az olmamasına dikkat edilmelidir. Yapıştırma esnasında mermer yüzeylerin birbirine denk gelmesi ve su terazisi, lastik çekiç kullanılarak eğim ve yüksekliklerin ayarlanması sağlanmalıdır.

Mermer Ne İle Yapıştırılır?

Mermer ne ile yapıştırılır uygulaması için gerekli araçlar; kullanım süresi dolmamış, sertleştiricinin az ve çok kullanılması kullanma zamanını etkileyeceğinden dikkat edilmelidir, 30°C’yi aşmayan yerlerde, serin ve direkt güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde muhafaza edilmiş yapıştırıcı harç, El mikseri, karıştırıcı, mala, ıspatula, lastik tokmak ve dişli çelik maladır.

Uygulamadan hemen sonra kirlenen yüzey ve aletler uygun bir solvent veya su ile temizlenmelidir. Duvara montaj işlemlerinde 2,5 m den daha yüksek uygulamalarda tel ve/veya metal bağlantı elemanları kullanılmalıdır.  Sertleştirici pastayla karışmış aleti ve karışımı yaptığınız ıspatulayı, kesinlikle ana malzemenin içine katmayın.

Mermer yapıştırıcı ile yapıştırılan mermerler, yapıştırılacak alanın genişliğine, yapısına, derinliğine uygun malzeme kullanılarak birleştirilir. Mermer yapıştırıcılar çok yüksek yapıştırma özelliği olan su ve çimento esaslı yapıştırıcılar ile polyester reçine esaslı ve epoxy esaslı yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Ancak polyester ve epoxy tarzı yapıştırıcıların fiyat aralıkları biraz yüksek olduğundan geniş alanlarda su ve çimento esaslı yapıştırıcılar daha çok tercih edilir. Polyester reçine ve epoxy tarzı yapıştırıcılar daha ziyade tamir yapıştırma ve dar alanlardaki yüzeylerde(evye, lavabo, eşik vb.) daha ziyade kullanılmaktadır. Bir de ağırlığından dolayı tutunma sorunu yaşanabilecek yüzeylerde, çabuk ve daha sağlam olması sebebiyle mermer yapıştırıcı güçlü silikonlar tercih edilmektedir.

Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Hazırlanır?

Mermer yapıştırıcı akemler hızlı yapıştırıcılardır. Bu sebeple sertleştirici ile karıştırıldıktan kısa bir süre sonra (4-5 dakika) katılaşacağı bilinmelidir. İki karışım renk değiştirip homojen hale gelene kadar karıştırılır ve uygulama yapılacak yere eşit miktarda sürülür. Burada dikkat edilmesi gereken husus, çok hızlı donan bu yapıştırıcının donduktan sonra kırılmadan tekrar birbirinden ayrılmıyor olmasıdır. Bu sebeple uygulama esnasında dikkatli olmalı, yapıştırılacak yüzeyler birbirlerine dik gelmesi açısından düz bir yüzey üzerinde yapıştırılmalıdır.

Kırık Mermer Nasıl Yapıştırılır?

Mermeri işleme sırasında, kullanımı esnasında, montaj aşamasında ve tamiratı sırasında istenmeyen kırılmalar oluşabilecektir. Peki, kırılan mermer nasıl yapıştırılır? Günümüzde mermer sektöründe akemi ve polyesterin yanında çimento, fayans yapıştırıcılar ve derz dolgusu gibi doğal yapıştırıcılar, silikon, zift ve su bazlı yapıştırıcılar sıklıkla kullanılmaktadır. Mermer yapıştırıcıları Mermer granit, traverten, doğal taş, suni mermer, seramik, tuğla gibi malzemelerin yapıştırma, tamir ve dolgu işlemlerinde yapıştırılacak yüzeye göre kırılan yüzeylerin her iki yanına da uygulamak suretiyle kullanılır.

Mermer Demir Nasıl Yapıştırılır?

Burada iki yapıştırıcı ön plana çıkmaktadır. Genellikle yapılan uygulama çelik silikon ile yapılan yapıştırma işlemidir ve kesin sonuçludur. Fakat nadiren denenmiş olmasına rağmen çekomastik ile de etkili sonuçlar alındığı tespit edilmiştir. Demir nihayetinde mermerin ağırlığını tutacak ekipman olduğundan, renk olarak uygun renkler kullanmak şartıyla, gerektiği kadar silikon ya da çekomastik uygulamak yeterli olacaktır. Minimum donma süresinin 3 saat olduğunu unutmayarak hareket etmeli, kullanmadan önce donma süresi beklenmelidir. Yapışacak her iki zeminin mutlaka kuru olduğundan emin olmak gereklidir.  

Mermer Duvara Nasıl Yapıştırılır?

Mermer malzemeler genellikle duvara su esaslı yapıştırıcılarla yapıştırılırlar. Bunun sebebi genellikle mermerin yapıştırılacağı yüzeyin mermer kadar saydam bir yapıya sahip olmamasıdır. Burada mermerin ağırlığını kaldıracak kadar yapıştırıcı sürülmesi, zeminin nemli tutulması ve yapıştırıcının eşit oranda dağıtılması şarttır. Yapıştırma yapılırken aralık, yükseklik ve yüzeylerin eşit olması için gerekli aparat ve malzemeler kullanılmalıdır. Donma süresi 6 saattir ve bu süre yapıştırıcının sürülme yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir.

Mermer Ahşapa Nasıl Yapıştırılır?

Mermer yapıların ahşap ile yapıştırılması için en uygun yapıştırıcılar sıcak veya soğuk silikon yapıştırıcılardır. Hatasız ve problemsiz şekilde uygulama yapılabilen silikon yapıştırıcıların kuruma süreleri de makuldür. (3-5 saat)

Mermer Fayansa Nasıl Yapıştırılır?

Mermer fayans üzerine su esaslı polimer bağlayıcılı çimentolar ya da polyester reçine bazlı yapıştırıcılarla yapıştırılır. Her iki uygulama için tercih sebebi, zeminin genişliği ve yapıştırıcının kaç mm kullanılacağı ile alakalıdır. Genellikle su bazlı yapıştırıcılar ekonomik olması sebebiyle tercih edilir.

Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Uygulanır?

Mermer yapıştırıcı su esaslı ise geniş bir kap içerisine gerektiği kadar polimer tabanlı çimento, derz vb. yapıştırıcı dökülür ve üzerine 5/1 oranında su dökülür. Bu oran 25 kg. çimentoya 5 lt. su oranında olmalıdır. Yavaş ancak sürekli karıştırılır. Karışım gerekli kıvama geldiğinde 4-5 dakika beklendikten sonra uygulamaya hazır hale gelir. Bu karışım yüzeyin durumuna göre gerektiği kadar ancak iki düzlem arasındaki kot farkı 4 cm den büyük olmak kaydı ile uygulanır. Kot farkı yüksek yerlerde alt kısmın çok fazla yapıştırıcı ile doldurulmasını gerektirecek ve bu işlemin olumsuz sonuçlar doğurmasını sağlayacaktır.

Mermer Yapıştırıcsı Nasıl Kullanılır?

Mermer yapıştırıcı nasıl kullanılırsa etkili ve faydalı bir çözüm alınır sorusunun cevabı şu şekildedir. Hazır olan mermer yapıştırıcısının malzeme niteliğine göre, akemi ya da polyester reçine esaslı ise karıştırıldıktan sonra 3-5 dakika içerisinde beklemeden, eşit ve doğru bir şekilde uygulamalı, hata toleransı sıfır olan bu uygulamaların, önceden hazırlanan malzemeler ile hatasız yapılması

Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Sökülür?

Eğer yapıştırıcı olarak silikon kullanıldıysa ki süpürgelikler için genellikle silikon kullanılır, maket bıçağı ve spatula kullanın. Eğer su esaslı çimento kullanılmışsa spatula ve düz ağızlı tornavida ile hafif çekiç kullanarak temizleyebilirsiniz. Eğer akemi, polyester reçine kullanılmışsa esneme payı çok az olduğundan çıkartılması çok zordur ama imkânsız değildir. Burada da kazınmak istenen yapıştırıcıya sert çekiç darbeleri uygulanmalı altındaki malzeme zarar görmeyecek şekilde yapıştırıcı temizlenmelidir. Epoxy yapıştırıcıların sökülmesi için profesyonel yardım gereklidir. Çünkü çoğunlukla mermer yüzeyin kırılması ile sonuçlanır.