Mermer Yer ve Zemin Döşeme

Mermer Zemin Modelleri

Mermer zemin kaplamaları dış çevresel ve iklimsel koşullara dayanıklılığı, aşınmaya direnci, bakım gerektirmemesi, özellikle estetik görünümünün de göz önünde bulundurulmasından dolayı, değişik uygarlıklar tarafından tarih boyunca, anıtlarda ve görkemli olarak nitelendirilen eserlerde yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

Mermer zemin kaplama günümüzde de, görünümünün verdiği zarafet ve dekoratif özelliği nedeniyle sürekli artan bir taleple mermer zemin kaplaması, mermer zemin döşemesi ile iç ve dış cephe kaplama olarak özellikle inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca mermer malzemeler, akustik özelliği gerektiren ve aydınlatma ile ilgili yerlerde, mimari ve dekoratif özelliği olan yapılarda farklı fonksiyonları yerine getirmek için de kullanılmaktadır.

Leke tutmayan, hijyenik ve renk alternatifli, aşınma dayanımı yüksek, mermer zemin döşeme için, her tür yüzeyin kaplamasında mükemmel, kendi alanında öncü ürün ve detaylara sahibiz. Zemin için mermer modellerimizi bizim için değerli olan siz müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Mermer zemin döşeme modelleri, zemin mermer çeşitleri, mermer zemin örnekleri, mermer zemin fotoğrafları ve mermer zemin görsellerine, mekânınızda görmek istediğiniz kaliteye ve detaya bizden kolayca ulaşabilirsiniz.

Mermer zemin ev için özellikle;  banyoda, mermer banyo zemini ve mermer duş zemini dekoratif, sağlam ve doğal görünümü sayesinde seçilmekte iken, bu gün gelişen teknolojinin yardımıyla Merdiven, Mermer Görünümlü Zemin, Denizlik ve parapet, Mermer Zemin Göbeği, Trabzan, Babalar ve havuz mermer zemin döşemelerini istekleriniz doğrultusunda hazırlıyoruz. Seçmiş olduğunuz ürün grubu, işçilik hatalarını sıfıra indirmek maksadıyla, yerleştirilecek olan alana göre size özel üretilmektedir. Ayrıca, mermer zemin kaplama fiyatları çok caziptir. Mermer zemin döşeme modelleri içerisinden seçmiş olduğunuz ve sonucunda size özel üretilen mermer zemin döşemeleri sayesinde zeminin işlemleri ve mermer zemin uygulamaları temiz bir şekilde bitirilirken, buna paralel, ürünün de kullanım durumu göz önünde bulundurularak uzun ömürlü olması sağlanır.

Mermere istenilen deseni verebilmeye imkân tanıyan personelimiz ve makinelerimiz sayesinde, zengin renk ve çeşitlerimizle dilediğiniz zemin mermer çeşitlerini hizmetinize sunarız.

Mermer Zemin Döşeme Fiyatları

Mermer geleneksel yapılarda kullanıldığı gibi günümüz mimarisinde de vazgeçilmez bir yapı malzemesi olarak zemin döşemelerinde de uygulanmaktadır. Mermer zemin döşemesi deneyim ve birikim gerektiren bir uygulamadır. Mermer zemin döşeme fiyatları merak edilen konulardan çeşitlerine ve ölçülerine göre değişkenlik göstermektedir beraber renk, damar belirleyicidir.

Konu bu açıdan ele alındığında zemin için mermer, mermer zemin boyama, zemin parça mermer döşeme ve mermer mozaik zemin seçimi yapılacaksa, yapının mimari ve dekoratif özelliği, özgün bütünlüğünün korunumu, mermer zemin fiyatları uygunluğu gibi konular, tecrübeli personelimiz sayesinde mümkün olacaktır.

Mermerler, mimaride yapıların teraslarında ve dış cephelerinde zemin döşemesi, iç mekanlarda ise mutfak, banyo, antre, hol, salon, merdiven gibi yerlerde zemin ve döşeme malzemesi olarak kullanılan doğal taşlardır. Mermerler, kalker ve dolomitik kalkerlerin metamorfizmaya uğraması sonucu, yani yerin çeşitli derinliklerinde, çeşitli basınç ve sıcaklık altında dönüşümleri sonucu kalsit kristallerinden oluşmuştur. Bu oluşum doğrultusunda mermerlerin, kaliteleri ve buna bağlı olarak da zemin mermer metrekare fiyatları ve parlak mermer zemin fiyatları boyutlarına göre değişmektedir.

Mermer Zemin Renkleri

Mermer zemin renkleri, yapılarda zemin olarak kullanılan mermerler dekoratif ve mimarı açıdan güzel görünmesi için ayrı boyut ve renklerde kullanılabilirler. Mermerler saf olduklarında renkleri süt beyazı veya beyaz tonlarındadır. Bu türleri bulunmasına karşın, madensel oksitlerin ve yabancı maddelerin tesiriyle renkli mermer türleri olan sarı, pembe, kırmızı, esmer ve siyah renkli olanlar daha yaygındır. Mermer zemin döşemelerinde genellikle, beyaz mermer zemin, bej mermer zemin, gri mermer zemin ve siyah mermer zemin türleri daha çok kullanılmaktadır.

Mermer Zemin Nasıl Parlatılır?

Özellikle mermerlerin asit, pas, yağ ve ateş etkisinde zarar gören bir madde olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda, mermer yer zemin,  villa mermer zemin, mermer zemin mutfak, mermer zemin salon ve parlak mermer zemin malzemesi olarak seçilecek mermerlerin tespitinde, yukarıda belirtilen zarar görme durumlarının yanı sıra damarlarına ve aşınma mukavemetine dikkat edilmelidir. Sert mermer iyi parlatılır ve cila tutar. Mermer zemin kullananlar; için mermer zemin bakımı, mermer zemin parlatma, mermer zemin silimi, mermer zemin zımpara ve mermer zemin cilası yapılıp yapılamayacağı konusunda rehber olması maksadıyla her mermerin parlatılabileceği ve cilalanabileceğini öncelikle belirtelim. Ancak bunların parlatma ve cila alma kapasiteleri değişiktir. Bazı mermerlerin parlatılması ve cilalanması çok uzun zaman ve özel işlemler gerektirebilir.

Mermer zemin parlatmada öncelikle parlatma makineleri yardımıyla belirli formlarda imal edilen aşındırıcılar kullanılır. Bu aşındırıcı maddeler; silisyum karbür, elmas ve alüminyum oksittir. Aşındırıcıların seçimi, mermerin sertliğine, cinsine ve parlatma makinesinin tipine göre değişmektedir. Sert mermerde yumuşak aşındırıcı, yumuşak mermerde sert aşındırıcı kullanılmaktadır.

Ancak, mermer zeminin parlatılmasında önemli aşamalardan biri cilalamadır. Cilanın görevi; mermerin yüzeyini dış etkilerden korumak için mermerin su alma özelliğinin yok edilmesi, yeniden parlaklık vermek ve estetik görünüm kazandırmaktır. Cilalar, mermer yüzeyine keçeler yardımıyla tatbik edilmektedir. Mermerin kaba silimi yapıldıktan sonra cilalar ile de parlatma yapılır. Cilalar;  Toz cilalar,  Krem cilalar,  Sıvı cilalar, olmak üzere üç çeşittir.

Toz cilalar; mermerlerin cilalanmasında sık kullanılır. Toz cila yapılırken mermer yıkanır ve cila yapılacak zemin temizlenir. Zemin nemlendirilerek toz cila keçe yardımıyla uygulanılır. İstenilen parlaklık elde edilene kadar uygulamaya devam edilir. Bu uygulama yapılırken mermer biraz ısınır. Bu ısınma daha iyi sonuç vermesini sağlar. Çeşitli karışımlardan oluşan toz cilalar bulunmaktadır. Cilaları karışım olarak hazırlanabileceği gibi hazır olarak da piyasadan temin edilebilir.

Krem cilalar; elle cila uygulamalarında sıkça kullanılır. Cila krem şeklinde olduğu için krem cila adı verilmiştir. Krem cilaların belirli bir kullanım süresi vardır. Bu süre içinde kullanılmayan cilalar bozulur. Krem cilalar uygulanırken yüzey temizlenerek nemlendirilir ve keçe yardımıyla yüzeye uygulanır. Mermer zemine ince ovalama teli, keçe, kuru yünlü ya da pamuklu kumaş ile tatbik edilir. Karışımı sayesinde yüzeydeki gözenekleri ve çatlakları örterek bakteri ve kir oluşumunu önler.

Sıvı cilalar; çok amaçlı kullanım için imal edilmişlerdir. Mermeri parlatmanın yanında su geçirmezliği sağlama ve dış etkenlerden koruma görevleri vardır. Sıvı cilalar uygulanırken yüzey temiz olmalıdır. Cila, bir bez yardımıyla tüm zemine uygulanmalıdır. Köşe ve kenar gibi özellikle pasta cila uygulamanın zor olduğu yerlerde kullanılır. Sürüldüğü mermer zeminin rengini belirginleştiren ve çok çekici ıslak bir görünüm veren özelliği vardır ve zamanla sararmaz. Çabuk kurur ve kolay parlatır. Temiz ve kuru bez ya da ince ovma teli ile parlatılır. Geniş yüzeylerde zemin cila makinesi ile uygulanırsa daha hızlı ve iyi netice alınır. Gözenekler tamamen kapanır, mermer kaymaz zemin ve yoğun ayak trafiğine son derece dayanıklı ve kalıcı bir parlaklık elde edilir.

Aşındırıcı, Toz cila, krem cila veya sıva cila yapılmasına müteakip en son olarak parlatma keçeleri kullanılır. Parlatma keçeleri, keçenin belli bir formda şekillendirilmiş hâlidir. Parlatma keçelerinde kullanılan malzeme elde ya da makinede parlatma işlemine göre değişmektedir. Belli bir şekil verilmiş bezler bir araya getirilerek de parlatma keçesi elde edilebilir. Bu tür keçelerde genelde Amerikan bezi diye adlandırılan bez kullanılır. Kullanım yerine göre keçeler parlatma makinesine yapıştırılabilecek tipte ve spirallere takılabilecek şekilde üretilir.

Mermer Zemin Nasıl Temizlenir?

Mermer kolay aşınabilen, hassas, emici bir zemin türü olduğundan mermer zemin nasıl temizlenir sorusu mermer zemin kullananlar için akla gelmektedir. Mermer zemin temizleme işleminde kaliteli bir sonuç elde edilmesi için, kirlerin yapısının bilinmesi gerekir. Kirin yapısının bilinmesi, kullanılacak temizlik yöntemi ve temizlik gerecinin tespiti açısından çok önemlidir. Temizlik işlemi sırasında yüzeyin zarar görmemesi de dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. 

Toz, toprak, kum, vb. maddeler serbest ve çok sert kirdir. Bunlar, süpürme ve kuru moplama yöntemleriyle yüzeyden uzaklaştırılabilir. Kalması durumunda sert olan kirler hemen her türlü zemine aşındırıcı etkiler yapar ve aşınan zemindeki izlerin arasına girerek zeminin bozulmasına ve görünümünün değişmesine neden olur.

Şeker, protein, katı ve sıvı yağ gibi maddeler Bağlı Kirdir. Bu tür kirlerin temizlenebilmesi için, mermer zemin temizleyici su ve kimyasal madde kullanmak gerekir. Hazırlanan sıvılar ve kullanılan mekanik güç, bu tür kirlerin yüzeyden çok rahat bir şekilde arınmasını sağlar. 

Kimyasal bozulma, çeşitli maddelerce oluşan geri dönüşümü olmayan bozulma çeşididir. Çökme, erime ve pas şeklinde oluşabilir. Bu durumda bozulan malzeme sağlık nedeniyle yenisi ile değiştirilmelidir. Mermerler dokusuna bağlı olarak bünyesine değişen miktarlarda su da alabilmekte, bunun sonucu olarak mermer yüzeyinde yöresel lekeler görülmektedir. Bunun istenmediği durumlarda uygulama yapılmadan önce derzler yerlerinde suya karşı koruyucu solüsyonlar kullanmak suretiyle bünyesine su alması engellenmelidir.

Mekanik bozulma, geri dönüşümü olan bozulma çeşididir. Cilalı yüzeyin çizilmesi buna örnek olarak verilebilir. Cilalama ve dolgu yöntemi ile çizikler giderilebilir.

Hastalık yapıcı mikroorganizmalar mikroskobik canlılardır. Hastalık yapıcı bu kirler, sıcak su ve asitli olmayan temizlik malzemeleri ile yüzeyden uzaklaştırılabilir. Temizlenmiş ortamlar, sağlıklı bir yaşam için idealdir.

Mermer Zemine Nasıl Yapıştırılır?

Mermer zemin döşeme işleminde Çimento esaslı, kayma özelliği azaltılmış, mermer yapıştırma harcı kullanılarak, mermer zemine yapıştırılır.

Mermer zemine nasıl yapıştırılır, uygulama yapılacak zemin düzgün ve sağlam olmalı, zeminde yapışmayı olumsuz etkileyecek, yağ, toz, kir, gevşek parçacıklar olmamalı, gevşek yerler kırılarak temizlenmeli ve zemindeki boşluklar uygun bir tamir harcı ile tamir edilerek düzeltilmelidir. Sıcaklık 25˚C üzerindeyse ve zeminin su emiciliği yüksek ise zemin nemlendirilmelidir.

Mermer Zemine Nasıl Döşenir?

Hazırlanan Mermer zemin döşeme yapıştırma harcı mala ile uygulama yüzeyine yayılır. Daha sonra kullanılacak mermer boyutuna uygun olarak seçilen tarak ile taraklanır. Harcın bekletme süresi içerisinde (maximum 30 dk.) kaplanabilecek kadar bir alana çekilmesine dikkat edilmelidir. Mermer zemin döşeme modelleri gereği tarakla çekme işlemi tek yönde ve eşdeğer formda olmalıdır. Bu yöntem yüzeydeki seviye farklılıklarından kaynaklanacak hataları önleme ve daha iyi bir yapışma performansı elde edilmesine yardımcı olacaktır. Mermer taraklanan harç üzerine hafifçe yüzdürülerek seviyelenmeli ve lastik çekiç yardımıyla kuvvet uygulayarak yapıştırılmalıdır. Çok sıcak ve rüzgârlı havalarda mümkün olduğunca uygulamadan kaçınılmalıdır. Yüzeye çekilmiş harcın süresi dolmuşsa harç kazınmalı ve yeniden çekilmelidir. Kap süresi dolmuş harç yeniden su ilave edilerek kullanılmamalı veya yeni harç ile karıştırılmamalıdır. Uygulama yapılmış yerler 24 saat boyunca dış çevre etkilerinden korunmalıdır.

Mermer Zemin Neyle Temizlenir?

Temizlikte, kirin ve lekenin zamanında düzenli temizlenerek birikmesini engellemek en önemli çözüm yöntemidir.

Temizleme işlemine başlamadan önce, kullanacağınız temizlik ürününü görünmeyecek küçük bir yerde deneyerek olası riskleri önlemeyi unutmayınız.

Mermer zemin neyle temizlenir en basit şekilde iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi; Bir su bardağı Karbonat suya eklenir ve fazla bastırmadan temiz bir bez yardımıyla zemin silinir ancak lekeli zeminler için biraz fazla bastırmak gerekecektir.

İkincisi; Tebeşir toz haline getirilir, pamuklu bir bez hafif nemlendirilerek toz tebeşir ile yuvarlak hareketlerle mermer zemin silinir.

Her iki uygulama sonrası 1-2 saat kurumaya bırakılır daha sonra temiz su ile durulanır, oluşan su lekelerini önlemek için temiz mikro fiber veya pamuklu bez ile kurulanır.

Ayrıca, diğer temizleme yöntemi; çamaşır suyu gibi ağır kimyasallar içermeyen bir deterjanı bir kova suya ekleyin ve fazla bastırmadan ovalayın, temiz su ile durulayın ve kuru mikrofiber bez ile kurulayın. Kullandığınız ürünün içerisinde asit bulunmadığından emin olun. Çünkü yüzeyin çizilmesine veya renk değişimine sebep olabilir.

Ayrıca çimento harcı, kir, yağ, pas kalıntılarını çıkarmak için asidik sıvı temizlik malzemeleri de mevcuttur.              

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.