Ocaklar

İletişim

Türkiye Doğal Taş Ocakları

                Türkiye, Alp-Himalaya kuşağında yer aldığı için zengin doğal taş rezervine sahiptir. Alp-Himalaya kuşağında yer alan Türkiye, Portekiz, Yunanistan, İspanya, İtalya, İran ve Pakistan gibi ülkeler, karbonatlı kayaç açısından zengindir. Karbonatlı kayaç olarak adlandırılan mermer, traverten, oniks, kireç taşı gibi doğal taşlar Türkiye’de fazla miktarda bulunmaktadır.

Ülkemizde kullanılabilir mermer rezervi 4 milyar metreküp civarındadır. 2,8 milyar metreküp traverten rezervi olan ülkemizde 1 milyar metreküp de granit rezervi bulunmaktadır. Bu sayılar azımsanmayacak kadar çoktur. Türkiye doğal taş rezervi ile dünya taş rezervinin yüzde 40’ına sahiptir ve dünya pazarında önemli bir yere sahiptir.

                Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde doğal taş ocak bulunmaktadır. Doğal taş ocaktan çıkarılan taşlar, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra endüstriye kazandırılmakta ve ülke ekonomisine önemli katkı sunmaktadır. Bu bağlamda Türkiye’de üretilen pek çok mermer türü uluslararası piyasada marka haline gelmiş ve ekonomik değer kazanmıştır. Elazığ Vişne, Manyas Siyah, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Milas Leylak… gibi mermer türleri markalaşmış mermer türlerine örnek olarak gösterilebilir.

Taş Ocağı Nedir, Doğal Taş Maden İşletmeciliği Türleri Nelerdir  

Türkiye doğal taş ocak rezervi tüm Anadolu ile Trakya’da bulunmaktadır. Doğal taş ocak rezervinin %32’si Ege Bölgesi’nde, %26’sı Marmara Bölgesi’nde, %11’i İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Diğer bölgeler ise farklı oranlarla Türkiye taş rezervinin %31’ine sahiptir. Doğal taşların bulunduğu yere taş ocağı adı verilir. Türkiye’de bulunan doğal taş ocak sayısı bir hayli fazladır, bu ocaklar ova, doruk/tepe, yamaç/sırt, vadi yamaç/tabanlarında yer alır.

Çevre koşullarına göre doğal taş ocak maden işletmeciliği iki şekilde yapılır: açık doğal taş ocak doğal taş maden işletmeciliği ve yeraltı doğal taş ocak maden işletmeciliği. Açık doğal taş ocak maden işletmeciliğinde taşın tespiti, kazı işlemleri ve blok üretim işlemleri açık alanda yapılır. Yeraltı doğal taş maden işletmeciliğinde ise kazı işlemleri ile blok üretim işlemlerinin bir kısmı yeraltı ocağında yapılır.

Jeomorfolojik konumuna göre doğal taş ocak maden işletmeciliği, taşın bulunduğu yere göre yapılır. Buna göre ova tipi, yamaç/sırt tipi, doruk/tepe tipi doğal taş maden işletmeciliği yapılır. Açık ocak maden işletmeciğinde basamak şekline göre ova tipi tek kademeli, ova tipi kazan tipi, ocak tipi çok kademeli ocaklarda üretim yapılır. Doruk tipi  ve yamaç tipi doğal taş ocak maden işletmeciliği tek kademeli ve çok kademeli ocaklarda gerçekleştirilir. Bu yöntemler kesin olarak net çizgilerle ayrılmaz. Bazen yamaç tipi bir doğal taş ocak üretime bağlı olarak ova tipi doğal taş ocak görünümü alabilir.

Açık ocak maden işletmeciliğinde öncelikle ocağın, kanal açma –yarma/oluk- gibi altyapısı tamamlanır ve örtü kütlesi temizlenir. Bu işlemlerden sonra ana taş kütlesi üretim için açığa çıkarılır. Açığa çıkarılan ana kütleden taş blok  ayrılır. Blokun ana kütleden ayrılması aşamasında, gelişen teknolojiye bağlı olarak farklı kesim teknikleri ve kesme makineleri kullanılır. Kesilen bloklar uygun iş makinaları kullanarak ötelendikten sonra kamyonlara yüklenir ve nakliye aşamasına geçilir.

Granices Doğal Taş Ocak

Türkiye’de en fazla bulunan mermer, traverten, oniks, granit, bazalt, andezit gibi taşlar farklı şehirlerde bulunan ocaklardan elde edilir. Taşın suyunu çıkaran doğal taş markası Granices, farklı illerde bulunan ocaklardan çıkarmış olduğu doğal taşları, hem dünyanın çeşitli ülkelerine  ihraç etmekte hem de iç pazarda Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunacak şekilde kullanmaktadır.

Oniks Doğal Taş Ocak

Türkiye’nin en önemli oniks doğal taş ocak işletmeciliği İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Granices olarak Afyon ve Manisa’da doğal taş oniks ocaklarımız bulunuyor. Türkiye’nin oniks üretiminin önemli bir kısmını üreten bir firma olarak oniks ocaklarımızdan çıkarmış olduğumuz blokları, çeşitli ebat ve boyutlarda keserek başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerine gönderiyor ve ekonomiye kazandırıyoruz. Doğal taş ocak üretimimizle oniks kalitesini Türkiye’nin her yerine ulaştırıyoruz. Son teknoloji makinelerde yüzey işlemlerinden geçirilen oniks bloklar, çeşitli boyutlarda plakalar haline getirildikten sonra firmamız tarafından oniks zemin döşeme, oniks duvar kaplama, vazo/saksı, oniks levha, oniks masa, oniks sehpa, oniks aksesuar üretiminde kullanılmak üzere iç ve dış pazarda satışa sunuluyor.

Bazalt Doğal Taş Ocak

Türkiye’nin bazalt rezervi çok yüksektir. Bazalt, yapı itibarıyla Türkiye’nin her yerinden çıkarılan bir doğal taş türüdür. Bazalt,  yurt içinde olduğu gibi uluslararası pazarda da rağbet gören bir taş olduğu için bazalt ocakları İzmir ve Mersin gibi liman şehirlerine yakın noktalarda kurulur. Ankara, bazalt cenneti şehirlerimizden birisidir. Granices olarak Ankara’da kurmuş olduğumuz bazalt ocağımızda önemli miktarda taş üretimi yapıyoruz. İç piyasanın bazalt talebi firmamız tarafından rahatlıkla karşılanmaktadır. Granices olarak Ankara bazalt ocağımız ile Türkiye’nin bazalt üretimine önemli oranda katkı sunuyoruz. Ocaktan çıkardığımız bazalt blokları, son teknolojiye sahip makinelerle şekillendirip işleyerek plakaya dönüştürüyor ve kullanıma hazır halde satışa sunuyoruz.

Traverten Doğal Taş Ocak

Traverten ocaklarının yoğun olarak bulunduğu Ege Bölgesi, Granices olarak bizim de tercih ettiğimiz bir bölge olmuştur. Afyon ve Denizli traverten açık doğal taş ocak maden işletmeciliğimizle Türk traverten üretimine önemli katkıda bulunuyoruz. Türkiye’nin kalbi olan Ankara ve İstanbul’a ve liman şehirlerine yakın olan ocaklarımızdan elde ettiğimiz traverten blokları, fabrikalarımızda işleyerek bloklara dönüştürüyor ve ekonomiye kazandırıyoruz.  Üretimini yapmış olduğumuz traverten plaka ve bloklar; zemin döşeme, duvar kaplama, merdiven/basamak gibi yapı uygulamaları ile aksesuar ve mimarî dekorasyon alanında da kullanılmak üzere satışa sunuluyor. Müşterilerimizin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda honlama, cilalama, kumlama, çekiçleme gibi yüzey işlemlerinden uygun olan yöntemi kullandığımız ürünlerimiz ile traverten aksesuarlara sitemizden kolayca ulaşabilirsiniz.

Limra Doğal Taş Ocak

Granices olarak Antalya’da bulunan limra doğal taş ocak ile Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin sayılı doğal taş markalarından olan firmamız, üstün teknolojiye sahip makineler kullanarak üretmiş olduğu limra taşı, yaşam alanlarınıza taşıyor. Firma olarak Türkiye’nin limra taş blok üretiminin önemli bir kısmını karşılıyoruz. Konum olarak  İzmir ve Mersin illerine yakın olan doğal taş ocak ve fabrikamız, yurt dışında bulunan müşterilerimizin taleplerini hızlı ve seri bir şekilde karşılıyor. Antalya limra doğal taş ocaktan çıkardığımız blokları, blok olarak ya da sonlanmış ürün olarak satışa sunuyoruz. Firma olarak şık ve kaliteli yaşam alanları yaratmanızı sağlayan limra ürünlerimizi ve ürün yelpazemizi genişletiyor, daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına Ar-ge çalışmalarımıza hız veriyoruz.

Granit Doğal Taş Ocak

Bir granit cenneti olan Türkiye’de hemen hemen her şehirde granit doğal taş ocak bulmak mümkündür. Geniş bir granit doğal taş ocak rezervine sahip olan Türkiye’nin en güzel granitlerinin çıkarıldığı Afyon’da bulunan ocağımızla granit üretiminde önemli bir yere sahibiz. Türkiye’nin ekonomi nabzının attığı Ankara ve İstanbul’a çok yakın olan, konum olarak tam merkezde yer alan Afyon ocağımız, İzmir ve Mersin liman şehirlerine yakın olması nedeniyle de önemli bir konuma sahiptir. Tüm bu özellikler, Afyon ocağımızdan çıkardığımız granit bloklarımızı müşterilerimize kolayca ulaştırmamızı sağlıyor. Kaliteli granit üretiminin gerektirdiği tüm özelliklere sahip olan ocağımızdan çıkardığımız, renk, desen ve doku olarak yüksek kalite granit blokları, blok olarak satışa sunduğumuz gibi plaka, levha ya da son bulmuş ürün olarak da satışa sunuyoruz. Hem iç piyasada hem de dış piyasada yoğun ilgi gören granit blok ve plakalarımız; zemin döşeme, tezgah, duvar kaplama, mermer/basamak, şehir aksesuarları, iç mekan aksesuarları üretiminde kullanılarak dünyayı güzelleştiriyor.

Andezit Doğal Taş Ocak

Türkiye’nin en önemli andezit rezervinin bulunduğu Ankara’da bulunan, firmamıza ait andezit doğal taş ocak ile  ülkemizin andezit taş blok üretimine önemli katkı sunuyoruz. Ankara andezit ocağımızdan çıkardığımız bloklardan ürettiğimiz bordür ve kaldırım taşları, Türkiye’nin  yol ve kaldırımlarında kullanılmaya devam ediyor. Yurt içinde pek çok belediye tarafından talep gören andezit bordür ve kaldırım taşlarımız, uzun ömürlüdür ve uzun yıllar bozulmadan kalabilir. Coğrafî konumu itibarıyla İzmir ve Mersin gibi liman illerine kolayca ikmal sağlayan Ankara andezit ocağımızdan çıkarılan andezit taş, blok olarak ya da fabrikamızda işlendikten ve ebatlandıktan sonra plaka olarak yurt dışına da ihraç edilmektedir.