Patlatma Taş

 

Patlatma Taş Nedir? Patlatma Doğal Taş Nasıl Yapılır?

Patlatma taş mermer, Limra ve travertenler den makine yardımı ile kırılarak elde edilen, sıkıştırılarak yapıştırılan taş demektir. Patlatma doğal taş yapmak ve patlatma taş modelleri vermek içinde yine sıkıştırma kalıpları kullanılır. Çıkarılan modellerden patlatma taş duvar, birbirine eklenerek ve geçirilerek örülür. Burada en önemli hususlardan birisi patlatma taş uygulaması ne kadar kolay olsa da ekleme, giydirmelerini ölçülü ve düzgün olmasıdır. Yoksa patlatma taş fiyatları her ne kadar mermer ya da oniks kadar pahalı olmasa da istenilen görüntü elde edilemez. Patlatma doğal taşlar ile elde edilmiş yapay bir ürünse de görüntüsü o kadar doğaldır ki, doğal taştan ayırt edilmesi oldukça zordur. Paketler halinde ve kalıp olarak tüketiciye verilen patlatma taş bir kalıbı 0,55 m2 ye denk gelecek şekildedir. Patlatma taş modelleri, patlatma taş m2 fiyatları bu bağlamda hesaplanır. Burada çok kullanılan patlatma taş çeşitleri, patlatma taş dokuması görseli görüntüsü ve işçiliği demektir.

Patlatma Taş Modelleri Nelerdir Ve Patlatma Taş Nerelerde Kullanılır?

Patlatma taş, üretilişi açısından çeşitleri çok fazla olmakla birlikte, patlatma taş çeşitleri, patlatma taş modelleri ve patlatma taş desenleri de ihtiyacı karşılayacak derecede fazladır. Patlatma taş dekor için hem kullanışlı, hem uzun ömürlü, aynı zamanda da görsel açıdan birçok seçenek sunabilen bir üründür. Hemen hemen her renkte bulabileceğiniz taşın genellikle kullanılan desenleri; beyaz patlatma taş, siyah patlatma taş, gümüş patlatma taş, patlatma taş antrasit olarak bulabilirsiniz.  Gün geçtikçe kullanım alanları artan ürünün, patlatma taş dış cephe yalıtım ve iç tasarım başta olmak üzere 15 kalemden fazla yerde uygulaması yapılmaktadır. Bunlardan bazıları; patlatma taş ofis dekorasyonu, patlatma taş duvar kaplama, patlatma taş bahçe duvarı, patlatma taş ev dekorasyonu, patlatma taş iç mekan, patlatma taş TV ünitesi, patlatma taş mutfak yapımı, patlatma taş banyo, patlatma taş şömine ayrıca patlatma taş kaplamadır. Patlatma taş zemin uygulamaları ile de dekoratif doğal patlatma taş görünümü elde edilir. Son derece şık ve oldukça modern duran bu döşeme ve dekoratif düzenlemeler mekanın güzelliğini ve cazibesini artıracak dokunuşlar dır. Son yıllarda popüler hale gelen patlatma taş döşeme ve dekoratif doğal görünüm kullanıldığı alanlarda fark oluşturan yapılardır.

Patlatma Taş Fiyat Listesi Ve Patlatma Taş Nasıl Döşenir?

Mermer, oniks uygulamaları ve granit uygulamalarından daha ekonomik; seramik uygulamalarından ise yerine göre daha şık duran patlama taş modelleri, cazip fiyatları ile ihtiyaç sahiplerini cezbetmeye devam ediyor. En ucuz patlatma taş fiyatları araştırırken gözden kaçan en önemli unsur, ürün çeşitliğin den çok üretim kalitesi ve dayanıklılığı açısından değişkenliğin değerlendirilmemesidir. Bu sebeple ucuzluğundan daha ziyade üretim kalitesi ve doğal taş çeşitliliği öncelikle aranmalıdır. Uygulamadaki beceri ve ustalık da ürünün doğru yerden alınması kadar önemlidir. Patlatma taş uygulamaları sağlamlığı, dayanıklılığı, yapıya kazandırdığı değer, uygulanan yerin ömrünü uzatması (özellikle bina dış yapılarının yere yakın olan bölümlerinde uygulandığında dökülme ve bozulmaların önüne geçtiği bina ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır.) gibi nedenlerden tercih sebebi olmuştur. Fileli patlatma taş uygulaması ile filesiz patlatma taş uygulama arasında işçilik farkları vardır. Her iki biçimde de alanın düz ve oturmuş olması, uygulamadan önce hafifçe nemlendirilmesi gerekir. Ancak fileli patlatma taş uygulama hususunda desenin bozulmaması için fileden ayrılma anında tüm zeminin düzenli dizilişinin sağlanmış olması gerekmektedir. Mermer silikonu ve toz yapıştırıcılar ile döşemesi yapılan patlatma taş, ağırlık olarak değişken olduğundan yeteri oranda zemin beslemesi ile yapıştırılabilir. Aksi takdirde kayma, bozulma olabilir. Patlatma taş harcı da özenle yapılmalı aşırı sulu ya da katı olmasının güneş gören mevkilerde istenmeyen sonuçlara yol açmakta olduğu bilinmelidir. Taraklı mala ile duvara sürülen yapıştırıcı kurumadan, tabakalar birer birer, desenleri dikkate alınarak ve hafifçe vurmak suretiyle yerine oturtturulurlar yerleştirilir. 5-6 saat kadar beklenmesi kuruması için yeterli süredir. Döşeme yapılırken, derz ile hafif kalan boşluklar doldurulur. Bu şekilde dekoratif patlatma taş uygulaması tamamlanmış olur.