Doğal Taş Yer Zemin Döşeme Uygulamaları

Doğal taşların yapılarda kullanımı çok eski zamanlara kadar uzanır. İnsanlık tarihi kadar eski olan doğal taş yapı uygulamaları sağlam ve dayanıklı olması kadar estetik görünümleriyle de günümüzün tercih edilen dekorasyon uygulamaları arasında yer alır. Cephe duvar kaplama unsuru olarak sıkça kullanılan doğal taşlar yer zemin döşeme malzemesi olarak da tercih ediliyor. Yer zemin döşemede kullanılan şık ve kaliteli taş türleri hakkında bilgi almak ve doğal taş döşeme uygulamalarını yakından incelemek için granices.com sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yer Zemin Döşemede Kullanılan Doğal Taş Türleri

Zeminlerde kullanılan malzemelerin seçiminde estetik kaygılar ön plana çıksa da kalite ve sağlamlık da göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Geleneksel yapı uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen doğal taş zemin döşeme uygulamaları hem dekoratiftir hem de oldukça sağlamdır. Yer ve zemin döşeme malzemesi olarak kullanılan doğal taşlar arasında en fazla tercih edilen taşlar şunlardır: mermer, bazat, andezit, granit ve traverten. Her taş kendine has özellikleri ile zeminde farklı bir ambiyans yaratır. Zemin döşemelerde kullanılan bu taşlar sağlam, dayanıklı ve estetik olmaları nedeniyle konutlarda, ofislerde, plazalarda, otellerde, kamu binalarında, okullarda ve daha pek çok yerde kullanılabilir.

Mermer Yer ve Zemin Döşeme

Hava koşullarına dayanıklı olması nedeniyle dış zemin döşeme malzemesi olarak kullanılan mermer estetik görüntüsü nedeniyle sanatsal amaçla da kullanılan bir taş türüdür. Mermer zemin kaplama uygulaması günümüzde birçok alanda kullanılmakta olup estetik ve dekoratif görüntüsü ile şık yaşam alanları yaratır. Leke tutmaması, çabuk temizlenebilir olması ve farklı renk alternatifleri olması mermeri popüler bir yer zemin döşeme malzemesi haline getiriyor. Konutlarda mutfak başta olmak üzere, banyo, tuvalet, duş kabini uygulamalarında mermerin dekoratif özelliğinden faydalanılıyor. Mermer zemin döşeme uygulamalarında başta beyaz olmak üzere pembe, siyah, bej, gri, sarı, kırmızı gibi renkler de kullanılmakta.

Bazalt Yer ve Zemin Döşeme 

Bazalt, oldukça sağlam bir taş olup volkanik olması nedeniyle sert bir taş türüdür. Cephe kaplama malzemesi olarak oldukça sık kullanılan bu taş aynı zamande zemin kaplamada da kullanılır. Şık bir görünüme sahiptir. Hava koşullarına karşı dayanıklı olması nedeniyle özellikle bahçe uygulamalarında tercih edilen bir taştır. Roma döneminden beri yapılarda kullanılan bazalt uygulamalarında patlatma işlemi yapılır. Patlatma işlemi fileli veya filesiz olarak yapılabilir. Patlatma işlemi bazalt uygulanan alanların daha doğal görünmesini sağlar.

Andezit Yer Zemin Döşeme

Magmanın yeryüzünde veya yer altında katılaşması ile ouşan andezit yer zemin döşeme uygulamalarında kullanılan oldukça sağlam bir taş türüdür. Andezit üretimi en çok Ankara’da yapılır. Kolay işlenen, estetik ve şık bir zemin kaplama ürünüdür.

Traverten Yer Zemin Döşeme

Beyaz ve sarı renklerde çıkarılan traverten taşı sağlam olması, kolay işlenebilir olması ve kaydırmazlık özelliğine sahip olması nedeniyle zemin döşemede tercih edilen bir taş türüdür. Hem iç mekanlarda hem dış mekanlarda kullanılan traverten patlatma, fileli ve levha halinde kullanılabilir.

Granit Yer ve Zemin Kaplama

Yer zemin döşemelerinde kullanılan taş türlerinden birisi de granittir. Sert ve kristal yapılı bir ürün olan granit şık görünümü ile ferah ve göz alıcı yaşam alanları oluşturur. Oldukça sağlam bir yapı malzemesidir. Kolay işlenebilir olması yapı uygulamalarında sıklıkla kullanılmasına neden olur.

Siz de konutunuzu, ofisinizi, bahçenizi daha şık ve estetik hale getirmek istiyorsanız granices.com sayfayı ziyaret ederek birbirinden şık yer zemin uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

DUYURU

MERMER VE GRANİT SEKTÖRÜNDE BİR ÇOK ANAHTAR KELİMEDE 1. SAYFA VE 1. SIRALARDA YER ALMAKTAYIZ.

BU SEKTÖRDE MARKA OLMUŞ  PATENTLİ GRANİCES MARKAMIZI VE WEB SAYFAMIZI İŞ DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİ İLE SATILIKTIR.

İLETİŞİM İÇİN granit@granices.com